Lenfoma hücre hatlarında doravirin ve dolutegravir'in kemosensitiviteye olan etkisi
The effect of doravirine and dolutegravir on the chemosensitivity of lymphoma cell lines
- Tez No: 957300
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM BARIŞTA, DOÇ. DR. AHMET ÇAĞKAN İNKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Onkoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology, Oncology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medikal Onkoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Endojen retrovirüsler, evrimimiz boyunca genomumuza entegre olan virüs kalıntılarıdır. Büyük bir kısmı protein kodlayan genlerini kaybetmiş olsa da gerek protein kodlamayan RNA segmentleri halinde gerekse retrotranspozon gibi görev görerek gen ekspresyonu üzerinde etkileri olmaktadır. Üzerlerine yapılan çalışmalarda endojen retrovirüslerin çeşitli yollarla inhibe edilebileceği görülmüş, bu inhibisyonun ise çalışılan hücrelerin fonksiyonlarında değişikliklere sebep olduğu görülmüştür. Özellikle kanser hücrelerinde sağkalım, proliferasyon, metastaz kabiliyeti ve hatta verilen tedavilere direnci etkiledikleri izlenmiştir. Bu retrovirüslerin siRNA veya monoklonal antikorlar ile inhibisyonunun bu değişiklikleri tersine döndürdüğü görülmüştür. Yapılan çalışmalarda antiretroviral ilaçların da benzer etkiler olduğu görülmüş ve birçok hücre hattında yayınlar yapılmıştır. Antiretrovirallerin kemoterapiler ile kombine edildiğinde kanser hücreleri ve endojen retroviral ekspresyon üzerine nasıl etkilerinin olacağı ise literatürde henüz üzerinde yeteri kadar durulmamış bir alandır. Bu çalışmamızda sıkça kullanılan iki antiretroviral ve lenfoma tedavisinde tipik olarak kullanılan iki kemoterapötik ajanın seçtiğimiz iki lenfoma hücre hattındaki endojen retroviral ekspresyon, hücre ölüm şekli, hücre sayıları üzerine olan etkilerinin incelenmesi planlanmıştır. Çalışmamız Dolutegravir ve Vinkristin kombinasyonunun L428 hücre hattında anlamı HERV-K env ekspresyon artışına sebep olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Endogenous retroviruses are viral remnants integrated into our genome throughout evolution. Although most have lost their protein-coding genes, they still influence gene expression, either as non-coding RNA segments or by functioning like retrotransposons. Studies have shown that endogenous retroviruses can be inhibited through various methods, and that this inhibition leads to changes in the functions of the studied cells. In cancer cells, they have been found to affect survival, proliferation, metastatic potential, and even resistance to treatments. Inhibition of these elements using siRNA or monoclonal antibodies has been shown to reverse these changes. Studies have also demonstrated similar effects with antiretroviral drugs, with publications across various cell lines. However, the combined effects of antiretrovirals and chemotherapies on cancer cells and endogenous retroviral expression remain an underexplored area in the literature. In this study, we aimed to investigate the effects of two commonly used antiretrovirals and two chemotherapeutic drugs typically used in lymphoma treatment on endogenous retroviral expression, cell death mechanisms, and cell counts in two selected lymphoma cell lines. Our results showed a significant increase in the expression of HERV-K env in L428 cells with a combination of Vincristine and Dolutegravir.