Plazma biyomarkerlarının karbonmonoksit zehirlenmesinin ciddiyeti ile ilişkisi
Relationship between plasma biomarkers and the clinical severity of carbon monoxide poisoning
  1. Tez No: 957342
  2. Yazar: MÜGE GÜLEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUAT ZENGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Toksikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada, karbonmonoksit (CO) zehirlenmesi nedeniyle acil servise başvuran hastalarda plazma biyomarkerlarının miyokardiyal hasar ve hiperbarik oksijen tedavisi (HBOT) ihtiyacını öngörmedeki etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Prospektif olarak yürütülen bu çalışmaya, 01 Aralık 2022 – 31 Mart 2024 tarihleri arasında Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servisine CO zehirlenmesi nedeniyle başvuran, 18 yaş üzeri hastalar dahil edildi. Hastaların demografik verileri, klinik bulguları, kan gazı, hemogram, biyokimyasal ve koagülasyon parametreleri ve CRP, fibrinojen, albümin, D-dimer, NT-proBNP, kreatin kinaz, Nötrofil/Lenfosit oranı (NLR) gibi plazma biyobelirteçleri kaydedildi. Ayrıca, hastaneye yatış durumu, yatış süresi, gelişen komplikasyonlar ve HBOT gereksinimi değerlendirildi. Çalışmaya 82 hasta dahil edildi; %53,7'si kadın olup, tüm hastaların yaş ortalaması 54±3,9 idi. HBOT uygulanan hasta oranı %26,6, hastaneye yatış oranı %28 olup, iki hastada mortalite gelişti. Nötrofil/Lenfosit oranının (OR: 1.756; %95 GA: 1.044–2.954; p=0.034) miyokardiyal iskemi gelişiminin bağımsız bir öngörücüsü olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
RELATIONSHIP BETWEEN PLASMA BIOMARKERS AND THE CLINICAL SEVERİTY OF CARBON MONOXIDE POISONING Associate Professor Müge GÜLEN PhD thesis, Department of Emergency Medicine Supervisor: Prof. Dr. Suat ZENGİN June 2025, 54 pages This study aimed to evaluate the predictive value of plasma biomarkers in determining myocardial necrosis and the need for hyperbaric oxygen therapy (HBOT) in patients presenting to the emergency department due to carbon monoxide (CO) poisoning. This prospective study included patients over the age of 18 who presented to the Emergency Department of Adana City Training and Research Hospital with CO poisoning between December 1, 2022, and March 31, 2024. Demographic data, clinical findings, blood gas analysis, hemogram, biochemical and coagulation parameters, and plasma biomarkers including CRP, fibrinogen, albumin, D-dimer, NT-proBNP, creatine kinase, and neutrophil-to-lymphocyte ratio (NLR) were recorded. In addition, hospital admission status, length of stay, complications, and the need for HBOT were evaluated. A total of 82 patients were included in the study; 53.7% were female, with a mean age of 54±3.9 years. HBOT was administered to 26.6% of patients, while 28% were hospitalized. Mortality occurred in two patients. The neutrophil-to-lymphocyte ratio (NLR) was identified as an independent predictor of myocardial ischemia (OR: 1.756; 95% CI: 1.044–2.954; p=0.034).