Diffüz Büyük B Hücreli Lenfoma'da CD10, Bcl-6, MUM1 markerların ekspresyonu ve prognoza etkisi
Cd10,Bcl-6 and Mum1 expression and the effect on prognosis in diffuse large b cell Lymphoma
- Tez No: 271609
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTUĞ ÜNER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Diffüz büyük B hücreli lenfoma (DBBHL) batı toplumlarında en sık görülen lenfoma alt tipidir. Non-Hodgkin lenfomaların (NHL) yaklaşık olarak %30-40'ını oluşturur. DBBHL heterojen klinik, morfolojik, immunolojik ve sitogenetik özellikler içerdiğinden çok değişken klinik seyir ve belirgin biyolojik heterojenite göstermektedir . cDNA ve oligonükleotid microarrayleri kullanarak yapılan çalışmalarda DBBHL önemli biyolojik altgruplara ve prognoz gruplarına ayrılabilir. Bunlar germinal merkez B hücre (GCB), aktive B hücre (ABC) ve tip 3 gen ekspresyon profili tipleridir. Genellikle bu tür çalışmalar daha uzun sürmekte ve taze donmuş örnekleri gerektirmektedir fakat bu örnekler vakaların çok az bir grubunda mevcut durumdadır. Bu nedenle yapılan çalışmalarda CD10, Bcl-6, MUM 1/IRF (MUM1) biyomarkerlarının ekspresyonuna patoloji preparatlarından bakarak GCB ve ABC gruplarını birbirinden ayıran bir algoritma oluşturulmuştur. Bizde çalışmamızda Hans ve grubunun oluşturduğu bu algoritmayı kullanarak hastaların GCB ve ABC olarak altgrup oranlarını belirledik ve hastaların bu altgruplarda rituksimab içeren kemoterapiye yanıt oranlarını inceledik.Çalışmaya 1997 ile 2009 tarihleri arasında DBBHL tanısı alan toplam 81 (39 erkek ve 42 kadın) hasta alındı. Bu hastaların tanı anındaki patoloji preparatlarına ulaşıldı ve dosyaları retrosprektif olarak tarandı. Hastaların patoloji preparatlarından CD10, bcl-6, MUM1 ve bcl-2 markerları immunohistokimyasal yöntemle bakıldı ve %30 ve üzeri boyanma pozitif olarak değerlendirildi. Bu markerlar kullanılarak hastalar gruplandırıldı. Hastaların 36'sı (%44,4) GCB grubunda, 45'i (%55,6) ise ABC grubunda idi. Bcl-2 ise 53 hastada (%65,4) pozitif idi. Hastaların 31'i (%38,3) CHOP ve benzeri, 50'si (%61,7) ise R-CHOP KT'si aldı.
Özet (Çeviri)
Diffuse large B cell lymphoma (DLBCL) is one most seen subtype of lymphoma in the western world. This encompasses about 30-40% of non-Hodgkin lymphomas (NHL). Because DLBCL contains heterogenous clinic, morphologic, immunologic and cytogenetic properties it shows various clinical course and significant biologic heterogenity. In the studies which were used cDNA and oligonucleotid microarrays, DLBCL can be divided into significant biologic subgroups and prognostic groups. These are germinal center B cell (GCB), activated B cell (ABC) and type 3 gene expression profile types. Usually these kind of studies are long lasting and they reguires fresh frozen plasma samples, but these samples are present in a very limited group of cases. For this reason an algorithm has been established to differentiate GCB and ABC groups from each other by looking to expression of CD10, bcl-6, MUM1/IRF4 (MUM1) biomarkers in pathologic specimens. In present study we determined the GCB and ABC subgroup ratios by the algorithm of Hans et al and we examined the response ratios to rituximab containing chemotherapy in this patient subgroups.Totally 81 (39 male and 42 female) patients who were diagnosed as DLBCL between 1997 and 2009 were included in the study. The pathology specimens at the time of diagnoses were reached and retrospectively patients? records were examined. At pathologic specimens pf patients CD10, bcl-6, MUM1 and bcl-2 markers were examined by immunohistochemical method and specimens stained by 30% and higher were evaluated as positive. By using these markers patients were divided into groups 36 (44,4%) of patients were in GCB grup, 45 (55,6%) of patienst were in ABC grup. Bcl-2 was positive in 53 (65,4%) of patients. Thirty one (38,3%) of patients received CHOP (cyclophospamid, doxorubicine, vincristine, prednisone) like and 50 (61,7%) of patients received rituskimab-CHOP (R-CHOP) as chemotherapy protocol.