Spor lisesi öğrencilerinin sportmenlik yönelimleri ile sporda ahlaktan uzaklaşma düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between sportsmanlike orientations of sports high school students and their levels of deviation from ethics in sports
- Tez No: 957367
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET RAMAZANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırmanın amacı spor lisesi öğrencilerinin sportmenlik yönelimleri ile sporda ahlaktan uzaklaşmaları arasındaki ilişkinin incelenmesi şeklinde belirlenmiştir. İlişkisel tarama modelinin benimsendiği araştırmanın evrenini 2024-2025 eğitim-öğretim bahar döneminde MEB Sakarya İl Müdürlüğüne bağlı spor lisesindeki öğrenciler oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini ise bu evren içerisinden kolayda örnekleme yöntemiyle seçilen öğrenciler 58'i kadın, 132'si erkek toplam 190 öğrenci oluşturmuştur. Araştırma kapsamında veriler“Kişisel Bilgi Formu”,“Çok Boyutlu Sportmenlik Yönelimi Ölçeği”ve“Sporda Ahlaktan Uzaklaşma Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Verilerin istatistiksel analizlerinde bağımsız gruplar t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Pearson korelasyon ve Regresyon tekniği kullanılmıştır. Bulgular incelendiğinde öğrencilerin sportmenlik yönelimlerinde cinsiyete, algılanan akademik başarıya, sınıf düzeyine ve okul sporlarına katılma durumlarına göre anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir (p,05).
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine the relationship between sports high school students' sportsmanship orientations and their deviation from ethics in sports. The population of the study, which adopted a correlational survey model, consisted of students at a sports high school affiliated with the Sakarya Provincial Directorate of National Education during the 2024-2025 spring semester. The sample of the study consisted of 190 students, 58 of whom were female and 132 of whom were male, selected from this population using convenience sampling. Data were collected using the“Personal Information Form,”the“Multidimensional Sportsmanship Orientation Scale,”and the“Deviation from Ethics in Sports Scale.”Independent groups t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), Pearson correlation, and regression techniques were used in the statistical analysis of the data. When the findings were examined, significant differences were found in the students' sportsmanship orientations according to gender, perceived academic achievement, grade level, and participation in school sports (p.05).