Akut koroner sendromda iskemi modifiye albüminin tanısaldeğeri
Diagnostic value of ischemia-modified albumin in acute coronary syndrome
  1. Tez No: 957368
  2. Yazar: GÜRKAN İMRE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT SANSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Kardiyoloji Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kardiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Giriş ve amaç; Akut koroner sendromlar(AKS) Dünya'da mortalite ve morbiditenin ana sebebidir. AKS tedavisi kardiyak iskemi bulgularının erken dönemde belirlenmesine bağlıdır. Klasik kardiyak belirteçlerin erken tanı için klinik kullanımda bazı kısıtlılıkları vardır. Bu nedenle yeni kardiyak belirteçlere ihtiyaç vardır. Bu çalışmamızda İskemi modifiye albümin(IMA)'nin Akut Koroner Sendromdaki tanısal değerini araştırmayı amaçladık. Yöntem; Çalışmaya Ekim 2012 ile Nisan 2013 tarihleri arasında göğüs ağrısı ile acil servise başvuran 169 hasta dahil edildi. Hastaların kan örneklerinden albümin, troponin-T, IMA ölçümleri yapıldı. Hastalar EKG bulguları, klinik muayene ve troponin değerlerine göre üç gruba ayrıldı. Hastaların 21 tanesi ST yükselmesiz miyokart enfarktüsü(STYzME) grubuna, 49 tanesi kararsız angina pektoris(KzAP) grubuna dahil edildi. Kontrol grubunda ise 99 hasta yer aldı.
Özet (Çeviri)
Introduction; Acute coronary syndromes(ACS) are the main cause of mortality and morbidity worldwide. Appropriate management of patients presenting to emergency departments(ED) with suspected ACS depends on early detection of signs of cardiac ischemia. In this study, we aimed to investigate the diagnostic value of ischemia modified albumin(IMA) in ACS. Method; The study included 169 patients admitted to the ED between October 2012 and April 2013 with chest pain. Albumin, troponin-T and IMA were measured in the patients. 21 patients were included in the Non–St-Segment Elevation Myocardial İnfarctions(NSTEMI) group and 49 patients were included in the unstable angina pectoris(UAP) group. The control group included 99 patients. At the end of the study, the parameters of the three groups were compared.