The relationship between trade openness, FDI, and economic growth: An empirical analysis of Morocco
Ticari açıklık, DYY ve ekonomik büyüme arasındaki ilişki: Fas'ın ampirik bir analizi
- Tez No: 957366
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALE KIRER SILVA LECUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Uluslararası Ticaret, Economics, International Trade
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu tez, 1992 ile 2022 yılları arasındaki dönemde Fas'ta Doğrudan Yabancı Yatırım (DYY), ticaret açıklığı ve ekonomik büyüme arasındaki ilişkiyi Gecikmesi Dağıtılmış Otoregresif (ARDL) yaklaşımıyla incelemektedir. ARDL modeli, kısa vadeli ve uzun vadeli analiz yapmayı kolaylaştırmakta olup, bu bağlamda DYY, ticaret açıklığı ve ekonomik büyüme arasındaki uzun dönem dengesini, diğer çeşitli faktörlerle birlikte değerlendirmektedir. Ampirik bulgular, DYY'nin Gayri Safi Yurtiçi Hasıla üzerinde güçlü, pozitif ve istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi olduğunu göstermektedir. Öte yandan, ticaret açıklığı gibi faktörler istatistiksel anlamlılık taşımadığından, bu bağlamda bir etki gözlemlenmemiştir. Sınır testi, uzun vadeli bir ilişkinin varlığını doğrulamakta ve modelin istatistiksel olarak anlamlı sonuçlar ürettiğini göstermektedir, bu da DYY'nin Fas'ın ekonomik genişlemesinde kritik bir rol oynadığını vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis employs an Autoregressive Distributed Lag (ARDL) approach to investigate the relationship between Foreign Direct Investment (FDI), trade openness, and economic growth in Morocco from 1992 to 2022. The ARDL model facilitates both short-term and long-term analysis, assessing the long-run equilibrium linkages between FDI, trade openness, and economic growth, along with various other factors. Empirical results indicate that FDI exerts a robust positive and statistically significant influence on GDP, denoting economic growth. Conversely, factors such as trade openness did not demonstrate statistical significance. The bounds test substantiates the existence of a long-term relationship, and the model is statistically significant, reinforcing the relevance of FDI in Morocco's economic expansion.