Ekinatin'in antidepresan-benzeri etkinlik potansiyelinin İn Vivo yöntemler kullanılarak araştırılması
Investigation of the antidepressant-like effect of echinatin using In Vivo methods
- Tez No: 957414
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR DEVRİM CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Farmakoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu tez çalışmasında, Glycyrrhiza (meyankökü) türlerinin kök ve rizomlarından izole edilen bir fitokimyasal olan ekinatin'in potansiyel antidepresan-benzeri etkinliği araştırılmış ve bu etkinliğe aracılık eden olası monoaminerjik mekanizmalar farmakolojik antagonizma çalışmaları ile aydınlatılmaya çalışılmıştır. Ekinatin'in (20 ve 30 mg/kg, i.p.) antidepresan-benzeri aktivitesi kuyruktan asma ve modifiye zorlu yüzme testleri ile; hayvanların motor performansları üzerine olası etkisi ise Rota-rod ve aktivitemetre testleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, ekinatin'in 30 mg/kg'lık dozda, farelerin motor aktivitelerini etkilemeksizin, fluoksetin (10 mg/kg, i.p.) ve reboksetin (20 mg/kg, i.p.) ile karşılaştırılabilir düzeyde antidepresan-benzeri etkinlik gösterdiğini ortaya koymuştur. p-klorofenilalanin metil ester, α-metilpara-tirozin metil ester, WAY-100635, fentolamin, propranolol, SCH-23390 ve sulpirid ön-uygulamaları ekinatin'in kuyruktan asma testindeki anti-immobilite etkisini ortadan kaldırmıştır. Diğer yandan ketanserin ön-uygulaması etkisiz bulunmuştur. Bu veriler doğrultusunda, ekinatin'in antidepresan-benzeri etkisinin monoaminerjik nörotransmisyonu modüle etmek suretiyle ortaya çıktığı ve bu etkinlikte α- ve β-adrenerjik, 5-HT₁A serotonerjik ve D₁, D₂ ve D₃ dopaminerjik reseptör alt tiplerinin rol oynadığı sonucuna ulaşılmıştır. Bu çalışma, ekinatin'in söz konusu nörotransmitter sistemleri aracılığıyla antidepresan-benzeri etkiler gösterebileceğine dair ilk kapsamlı farmakolojik kanıtları sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the potential antidepressant-like activity of echinatin, a phytochemical isolated from the roots and rhizomes of Glycyrrhiza (licorice) species, was investigated. Additionally, possible monoaminergic mechanisms mediating this effect were explored through pharmacological antagonism studies. The antidepressant-like activity of echinatin (20 and 30 mg/kg, i.p.) was evaluated using the tail suspension test and the modified forced swimming test, while its potential effects on motor performance were assessed via the rota-rod and activity meter tests. The findings demonstrated that echinatin, at a dose of 30 mg/kg, exhibited an antidepressant-like effect comparable to that of fluoxetine (10 mg/kg, i.p.) and reboxetine (20 mg/kg, i.p.) without affecting the animals' motor activity. Pre-treatment with p-chlorophenylalanine methyl ester, α-methyl-para-tyrosine methyl ester, WAY-100635, phentolamine, propranolol, SCH-23390, and sulpiride abolished the anti-immobility effect of echinatin in the tail suspension test, whereas pre-treatment with ketanserin had no significant effect. Taken together, these findings suggest that the antidepressant-like effect of echinatin is mediated through the modulation of monoaminergic neurotransmission and that α- and β-adrenergic, 5-HT₁A serotonergic, and D₁, D₂, and D₃ dopaminergic receptor subtypes are involved in this pharmacological activity. This study provides the first comprehensive pharmacological evidence supporting the antidepressant-like properties of echinatin mediated via these neurotransmitter systems.