Kronik bel ve boyun ağrılı hastaların konservatif tedavi tercihlerinin araştırılması
Investigation of conservative treatment preferences of patients with chronic low back and neck pain
  1. Tez No: 957413
  2. Yazar: SEMA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DERYA ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, kronik bel ve boyun ağrısı olan bireylerin farklı konservatif tedavi yöntemlerine yönelik tercihlerini ve bu tercihlerin nedenleri belirlemek, tercihlerin klinik sonuçlar üzerindeki etkilerini incelemektir. Çalışmaya, 50 kronik bel ve 50 kronik boyun ağrılı olmak üzere toplam 100 katılımcı dahil edilmiştir. Katılımcılara“Elektroterapi Modaliteleri”,“Hasta Eğitimi&Egzersiz”,“Manuel Terapi”ve“Kuru İğneleme&Bantlama”yöntemlerinin tanıtıldığı ve uygulama şekillerinin gösterildiği videolar izletilmiş; ardından tedavi tercihlerine ve tercihlerinin nedenlerine ilişkin veriler toplanmıştır. Başlangıçta ağrı şiddeti Numerik Ağrı Derecelendirme Ölçeği (NPRS), ağrıya yönelik inançlar Ağrı İnançları Ölçeği (PBQ), depresyon düzeyleri Hasta Sağlığı Anketi-9 (PHQ-9), özürlülük düzeyi bel ağrılı bireylerde Oswestry Özürlülük İndeksi (ODI), boyun ağrılı bireylerde ise Boyun Özürlülük İndeksi (NDI) ile değerlendirilmiştir. Tedavi sonunda sağlık durumlarında algıladıkları değişim Global Değişim Ölçeği (GRC) kullanılarak ölçülmüştür. Tüm katılımcılara dört hafta süreyle Elektroterapi Modaliteleri (TENS, ultrason, sıcak paket) uygulanmıştır. Tercih ettiği tedaviyi alan ve almayan bireyler arasında 12. haftada ağrı şiddeti, özürlülük düzeyi ve algılanan sağlık durumu değişimi bakımından karşılaştırmalar yapılmıştır. Veri analizleri SPSS istatistik programı kullanılarak gerçekleştirilmiş; parametrik veriler için Student t-testi, kategorik veriler için ise ki-kare testi uygulanmıştır. Bulgular hem bel hem de boyun ağrılı bireylerde en çok tercih edilen tedavi yönteminin Elektroterapi Modaliteleri olduğunu göstermiştir. Bel ağrılı katılımcıların %38'i, boyun ağrılıların ise %40'ı Elektroterapi Modalitelerini en etkili yöntem olarak değerlendirmiştir. Demografik özellikler, ağrı şiddeti, ağrıya yönelik inançlar, depresyon düzeyi ve özürlülük skorları tedavi tercihlerinde anlamlı bir farklılık oluşturmazken; geçmiş tedavi deneyimleri ile tercih edilen tedavi yöntemleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmıştır (p=0,001). Tercihle uyumlu tedavi almanın, ağrı ve özürlülük şiddeti ile sağlık durumu algısı üzerinde anlamlı bir etkisi bulunamazken tercih ettiği tedaviyi alan katılımcıların %71,8'i (n=28), tercih ettiği tedaviyi almayan katılımcıların ise %62,3'ü (n=28) mevcut durumlarının başlangıca göre iyileştiğini ifade etti. Bununla birlikte, hastaların önceki tedavi deneyimlerinin ve inançlarının, tedavi yöntemlerine ilişkin etkinlik algılarını etkileyebileceği görülmüştür. Elektroterapi Modalitelerine ilişkin literatürdeki kanıt düzeyinin sınırlı olmasına rağmen, hastalar tarafından en etkili yöntem olarak seçilmesi ve sıklıkla tercih edilmesi, tedavi seçenekleri hakkında daha kapsamlı ve kanıta dayalı bir bilgilendirme sürecine ve hasta eğitiminin gerekliliğine işaret etmektedir. Elde edilen bulgular, tedavi tercihlerinin klinik sonuçlar üzerinde doğrudan bir etkisi olmadığını gösterse de hasta görüş ve tercihleri, bireyselleştirilmiş tedavi planlamasında dikkate alınması gereken önemli unsurlar arasında yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to determine the preferences of individuals with chronic low back and neck pain regarding different conservative treatment methods, to explore the reasons behind these preferences, and to examine the effects of these preferences on clinical outcomes. A total of 100 participants, including 50 individuals with chronic low back pain and 50 with chronic neck pain, were included in the study. Participants were shown videos introducing the methods of“Electrotherapy Modalities,”“Patient Education & Exercise,”“Manual Therapy,”and“Dry Needling & Taping,”along with demonstrations of how each method is applied. Following the videos, data were collected on participants' treatment preferences and the reasons for their choices. At baseline, pain intensity was assessed using the Numeric Pain Rating Scale (NPRS), pain-related beliefs using the Pain Beliefs Questionnaire (PBQ), depression levels using the Patient Health Questionnaire-9 (PHQ-9), and disability levels were evaluated using the Oswestry Disability Index (ODI) for low back pain and the Neck Disability Index (NDI) for neck pain. At the end of the treatment period, perceived changes in health status were measured using the Global Rating of Change (GRC) scale. All participants received Electrotherapy Modalities (TENS, ultrasound, and hot packs) for four weeks. At the 12th week, comparisons were made between participants who received their preferred treatment and those who did not, in terms of pain intensity, disability level, and perceived health status change. Data were analyzed using the SPSS statistical software; the Student's t-test was applied for parametric data, and the chi-square test was used for categorical data.