Kardiyovasküler cerrahi yoğun bakım ünitesinde sanal ziyaretin ağrı, kaygı ve uyku düzeyine etkisi: Randomize kontrollü çalışma
The effect of virtual visits on pain, anxiety, and sleep levels in a cardiovascular surgery intensive care unit: A randomized controlled trial
- Tez No: 957458
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF GEZGİNCİ AKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, kardiyovasküler cerrahi yoğun bakım ünitesinde sanal ziyaretin hastaların ağrı, kaygı ve uyku düzeyine etkisini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Bu randomize kontrollü çalışma, İstanbul ilindeki bir eğitim ve araştırma hastanesinin kalp ve damar cerrahisi yoğun bakım ünitesinde koroner arter baypas greft cerrahisi geçiren toplam 70 hasta ile gerçekleştirildi. Hastalar müdahale ve kontrol grubu olarak ikiye ayrıldı. Müdahale grubundaki hastalara yüz yüze rutin ziyaret uygulamasına ek olarak sabah 10:00 ve akşam 22:00 olmak üzere yakınları ile sanal ortamda görüşme sağlandı. Kontrol grubuna ise sadece rutin zirayet uygulandı. Veriler, ameliyat sonrası 1. günde sanal ziyaret öncesi ve sonrası Sayısal Ağrı Derecelendirme Ölçeği ve Durumluk Kaygı Ölçeği ile elde edilirken, ameliyat sonrası 1. ve 2. günlerde sabah 10:00'da Richard Campbell Uyku Ölçeği ile toplandı. Bulgular: Ameliyat sonrası 1. gün sabah ve akşam olmak üzere, sanal ziyaret öncesi ölçülen ağrı ve kaygı puanları açısından iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmazken (p>0,05), sanal ziyaret sonrası ölçülen ağrı ve kaygı puanları açısından gruplar arasında anlamlı fark bulundu (p0,05), müdahale grubunda 1. güne kıyasla 2. gün uyku kalitesinin anlamlı düzeyde arttığı belirlendi (p=0,001). Sonuç: Bu çalışma, sanal ziyaretin yoğun bakım hastalarının ağrı, kaygı ve uyku kalitesi üzerine olumlu etkilerinin olduğunu göstermektedir. Sanal ziyaret uygulaması ile ilgili daha geniş örneklemde daha fazla çalışmanın yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to evaluate the effect of virtual visits on pain, anxiety, and sleep quality in patients in a cardiovascular surgery intensive care unit. Materials and Methods: This randomized controlled trial included 70 coronary artery bypass grafting patients in the cardiovascular surgery ICU of a training and research hospital in Istanbul. Patients were randomly assigned to intervention and control groups. In addition to routine visitation, the intervention group received virtual visits with relatives at 10:00 a.m. and 10:00 p.m., while the control group received only routine visitation. Pain and anxiety were assessed using the Numeric Pain Rating Scale and the State Anxiety Inventory before and after virtual visits on postoperative day one. Sleep quality was measured with the Richard Campbell Sleep Questionnaire at 10:00 a.m. on the first and second postoperative days. Results: On the first postoperative day, there was no statistically significant difference between the intervention and control groups in pre-visit pain and anxiety scores (p > 0.05). However, post-visit pain and anxiety scores were significantly lower in the intervention group (p < 0.05). Although no significant difference was found between the groups in sleep scores on the first and second postoperative days (p > 0.05), the intervention group showed a significant improvement in sleep quality on the second day compared to the first (p = 0.001). Conclusion: This study demonstrates that virtual visits positively affect pain, anxiety, and sleep quality in intensive care unit patients. Further research with larger sample sizes is recommended to support the implementation of virtual visitation practices.