Karbon bazlı süperkapasitör elektrotların elektrokimyasal özelliklerinin belirlenmesi
Determination of electrochemical properties of carbon-based supercapacitor electrodes
  1. Tez No: 957459
  2. Yazar: İSMET İŞGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER YARGI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmada, Süperkapasitör (SC) elektrot üretilmesi amacıyla gözenekli yapıda nikel (Ni) elektrotlar önce aktif karbon (AK), grafen oksit (GO) ve indirgenmiş grafen oksit (rGO) ile ardından AK+Titanyum Dioksit (TiO₂), GO+TiO₂ ve rGO+TiO₂ ile sabit akımda 1 M Na₂SO₄.10 H₂O tuz çözeltisi içerisinde elektriksel biriktirme yöntemi kullanılarak kaplanmıştır. Kaplanmış bu SC elektrotların performanslarını incelemek için döngüsel voltametri (CV) ölçümleri ve galvanostatik şarj deşarj (GCD) ölçümleri alınarak spesifik kapasitans değerleri, özgül enerji değerleri, döngü sayısına bağlı kapasitans değişimi değerleri hesaplanmıştır. Bu ölçümlerin neticesinde süperkapasitör elektrotlarının başarılı bir şekilde Ni elektrot üzerine kaplanmış olduğu sonucu çıkarılmıştır. Ayrıca ölçüm sonuçlarına göre en iyi kapasitans rGO+TiO₂ ile kaplı elektrot, en iyi şarj-deşarj döngüsü ise rGO kaplı elektrot için elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, in order to create supercapacitor electrodes, porous nickel electrodes were first coated with activated carbon (AC), graphene oxide (GO) and reduced graphene oxide (rGO) and then with AC+ TiO₂, GO+ TiO₂ and rGO+ TiO₂ using electrical deposition method in 1 M Na₂SO₄·10 H₂O salt solution at constant current. In order to examine the performance of these coated supercapacitor electrodes, alternating voltammetry (CV) measurements and galvanostatic charge discharge (GCD) measurements were taken and specific capacitance values, power energy values, capacitance change values depending on the number of cycles were calculated. As a result of these measurements, it was concluded that the supercapacitor electrodes were successfully coated on nickel electrodes. In addition, according to the measurement results, the best capacitance was obtained for the electrode coated with rGO+ TiO₂ and the best charge-discharge cycle was obtained for the rGO coated electrode.