Yüzey özellikleri geliştirilmiş selüloz temelli tekstil malzemelerinin geliştirilmesi
Development of cellulose based textile materials with improved surface properties
- Tez No: 957461
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM BÜLENT ÜSTÜNDAĞ, DR. SEMRA ÜNAL YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada, tekstil, otomotiv iç mekanları ve döşemecilik gibi sektörlerde yaygın olarak kullanılan deri yerine bakteriyel selüloz (BS) bazlı biyoderilerin sürdürülebilir ve çevre dostu bir alternatif olarak kullanımı araştırılmıştır. Geleneksel hayvansal deri üretimi, çevresel etkilerinin yanı sıra etik sorunlar da yaratmaktadır. Bu bağlamda, bakteriyel selüloz temelli biyoderiler, doğal kaynaklardan elde edilebilen, biyolojik olarak çözünür ve çevre dostu alternatifler sunmaktadır. Biyoderinin mekanik özelliklerini ve performansını iyileştirmek amacıyla gliserol, akrilatlı epoksidize soya fasulyesi yağı (AESO) ve polietilen glikol (PEG) gibi plastikleştirici bileşikler eklenmiştir. Bu bileşiklerin eklenmesiyle malzemenin dayanıklılığı, esnekliği ve suya direnç gibi özelliklerinde önemli gelişmeler gözlemlenmiştir. Gerçekleştirilen testlerde, biyoderinin su temas açısı 25°'den 90°'ye yükselmiş, böylece malzeme suya karşı yüksek direnç göstermiştir. Ayrıca, biyoderinin yırtılma dayanımı 4,90 N/mm olarak ölçülürken, 62.000 bükülme döngüsüne dayanarak uzun ömürlülük ve esneklik açısından da tatmin edici sonuçlar elde edilmiştir. Elde edilen bulgular, bakteriyel selüloz temelli biyoderinin, özellikle dayanıklılık ve su direnci bakımından endüstriyel standartları karşılayacak potansiyelinin bulunduğunu ortaya koymaktadır. Bu biyoderi, çevre dostu özellikleriyle öne çıkmakla kalmayıp, aynı zamanda hayvansal deri kullanımını ikame edebilecek işlevselliğe sahip olup, sürdürülebilir tasarım anlayışını ileriye taşıyan önemli bir adım teşkil etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study explores the use of bacterial cellulose (BC)-based bioleathers as a sustainable and environmentally friendly alternative to traditional leather in industries such as textiles, automotive interiors, and upholstery. Conventional animal leather production not only has significant environmental impacts but also raises ethical concerns. In this context, bacterial cellulose-based bioleathers offer a biologically degradable, eco-friendly alternative derived from natural resources. To enhance the mechanical properties and performance of the bioleather, plasticizers such as glycerol, acrylated epoxidized soybean oil (AESO), and polyethylene glycol (PEG) were added. These additives improved the material's durability, flexibility, and water resistance. Experimental tests showed that the water contact angle of the bioleather increased from 25° to 90°, significantly enhancing its water resistance. Additionally, the bioleather's tear strength was measured at 4.90 N/mm, and it withstood 62,000 bending cycles, demonstrating satisfactory results in terms of longevity and flexibility. The findings suggest that bacterial cellulose-based bioleathers have the potential to meet industrial standards, particularly in terms of durability and water resistance. This bioleather stands out not only for its environmentally friendly features but also for its ability to replace animal leather, making it an important step forward in the advancement of sustainable design practices.