CO₂ içeren poliol ile geleneksel poliol hammaddesi içeren poliüretan parçaların kıyaslanması
A comparative study on polyurethane components synthesized from CO₂-based polyols via ccus technology and conventional polyols
  1. Tez No: 957462
  2. Yazar: TAHA ALPER ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN KUŞKONMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Malzeme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Karbondioksit emisyonu azaltma çabaları tüm dünyada endüstriyel bazlı üretimlerde ciddi anlamda önem arz etmektedir. Karbon yakalama kullanma ve depolama, teknolojisi firmaların karbon ayak izini azaltma konusunda bugün yardımcı olsa dahi gelecekte büyük rol oynayacaktır. Bu tez çalışmasında otomotiv sektörü trim parçalarında büyük rol oynayan poliüretanın bileşenlerinden biri olan poliol kimyası içerisine karbon yakalama ve depolama teknolojisi ile %10 CO2 katılmasının kimyasal ve mekanik açıdan son ürünü nasıl etkileyeceği incelenmiştir. %10 CO2 içeren poliol ile üretilen poliüretan parça ve geleneksel poliol hammaddesi ile üretilen poliüretan parçalar üzerine FTIR, TGA, DSC, viskozite ve abrazyon testleri gerçekleştirilerek kıyaslamaları yapılmıştır. Test sonuçlarında kimyasal yapıda bir farklılık olmadığı ve her iki numunenin birbirine yakın sonuçlara sahip olduğu görülmüştür. Mekanik testler sonucunda ise yine her iki parçada yakın özellikler göstererek %10 CO2 katkılı poliol ile üretilen poliüretan parçanın geleneksel hammaddenin yerini alabileceği görülmüştür. Sonuçlar çerçevesinde Pimsa Otomotiv bünyesinde üretilen direksiyon parçası karbondioksit katkılı hammadde ile başarılı bir şekilde üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
Efforts to reduce carbon dioxide emissions have become critically important in industrial-scale production worldwide. While carbon capture and utilization (CCU) technologies currently support companies in reducing their carbon footprint, they are expected to play a major role in the future. In this thesis, the impact of incorporating 10% CO₂ captured through carbon capture and storage (CCS) technology into the polyol chemistry, a key component of polyurethane widely used in automotive trim parts, is examined in terms of chemical and mechanical performance. Polyurethane parts produced with 10% CO₂-based polyol and those manufactured using conventional polyol were subjected to FTIR, TGA, DSC, viscosity, and abrasion tests for comparative analysis. The test results indicated no significant differences in chemical structure, with both sample types exhibiting comparable characteristics. Similarly, mechanical test results showed that the polyurethane part produced with CO₂-based polyol displayed properties comparable to those made with traditional polyol, suggesting its potential as a viable alternative. Within the scope of this study, a steering wheel component produced by Pimsa Otomotiv was successfully manufactured using the CO₂-enhanced raw material.