Tıp fakültesi öğrencilerinde utanç sıklığı anketinin Türkçe geçerlilik güvenilirlik çalışması
Turkish validity and reliability study of the shame frequency questionnaire in medical students
  1. Tez No: 957510
  2. Yazar: ELİF AKTI ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSNA ÇEVİK, PROF. DR. MEHMET UNGAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, tıp öğrencilerinde utanç duygusunun ne sıklıkta yaşandığını belirlemek için geliştirilmiş olan Tıp Fakültesi Öğrencilerinde Utanç Sıklığı Ölçeği'nin Türkçe geçerlilik ve güvenilirlik çalışmasını gerçekleştirmek ve bu duygunun depresyon, anksiyete ve tükenmişlik gibi olumsuz psikolojik durumlarla ilişkisini incelemektir. Ayrıca, öğrencilerin sosyodemografik özellikleri, eğitim dönemleri ve kültürel bağlamlar doğrultusunda utanç deneyimlerinin nasıl farklılaştığını değerlendirmek hedeflenmektedir. Gereç ve Yöntem: Bu metodolojik ve kesitsel çalışma, Şubat 2025'te Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileriyle yürütülmüştür. Araştırmanın ilk aşamasında, Bynum ve arkadaşları tarafından geliştirilen Tıp Fakültesi Öğrencilerinde Utanç Sıklığı Ölçeği'nin Türkçe geçerlilik ve güvenilirliği değerlendirilmiştir. Ölçek çeviri-geri çeviri yöntemi ve kültürel uyarlamaya tabi tutulmuş; kapsam, yapı ve içerik geçerliliği analiz edilmiş; Cronbach alfa, madde analizleri, Açımlayıcı Faktör Analizi ve Doğrulayıcı Faktör Analizi ile iç tutarlılık ve yapı geçerliliği test edilmiştir. İkinci aşamada ise ölçek puanlarının depresyon (Hasta Sağlık Anketi-9), anksiyete (Yaygın Anksiyete Bozukluğu-7) ve tükenmişlik (Maslach Tükenmişlik Ölçeği) düzeyleri ile ilişkisi 1333 öğrenciden elde edilen verilerle incelenmiş; veri toplama elektronik anket yoluyla gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Tıp Fakültesi Öğrencilerinde Utanç Sıklığı Ölçeği'nin Türkçe formu yüksek iç tutarlılık (Cronbach alfa=0,906) ve tek faktörlü yapı ile geçerli ve güvenilir bulunmuştur. Ancak Doğrulayıcı Faktör Analizi'nde elde edilen uyum indeksleri, kabul edilen sınırların dışında kalmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to evaluate the Turkish validity and reliability of the Shame Frequency Questionnaire in Medical Students, which was developed to assess the frequency of shame experienced by medical students, and to examine the relationship between shame and negative psychological conditions such as depression, anxiety, and burnout. Additionally, it sought to explore how the experience of shame varies based on students' sociodemographic characteristics, academic level, and cultural context. Materials and Methods: This methodological and cross-sectional study was conducted in February 2025 with medical students at Ankara University School of Medicine. In the first phase, the Turkish adaptation of the Shame Frequency Questionnaire, originally developed by Bynum et al., was evaluated. The questionnaire was subjected to translation and back-translation, and cultural adaptation; content and construct validity were analyzed; internal consistency and construct validity were tested using Cronbach's alpha, item analyses, Exploratory Factor Analysis, and Confirmatory Factor Analysis. In the second phase, the relationships between shame scores and levels of depression (Patient Health Questionnaire-9), anxiety (Generalized Anxiety Disorder-7), and burnout (Maslach Burnout Inventory) were analyzed using data from 1333 students, collected via an online questionnaire. Results: The Turkish version of the Shame Frequency Questionnaire in Medical Students demonstrated high internal consistency (Cronbach's alpha = 0,906) and a unidimensional structure, supporting its validity and reliability. However, several Confirmatory Factor Analysis fit indices fell outside acceptable limits.