Celal Bayar Üniversitesi Tıp fakültesi öğrencilerinde sosyal kaygı düzeyini etkileyen faktörler
The factors influencing medical students' social anxiety levels in Celal Bayar Üniversity
- Tez No: 242134
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. E. ORYAL TAŞKIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Çalışmamızda Tıp Fakültesi öğrencilerinde sosyal kaygı düzeyi ve bunu etkileyen faktörlerin araştırılması hedeflenmiştir. Bu çalışmada sosyal kaygı düzeyi ile yetişkin bağlanma stilleri, suçluluk utanç düzeyleri, ana-baba algısı, benlik saygısı ilişkisi incelenmiştir. Araştırma evreni Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesinde 2008-2009 eğitim-öğretim döneminde okuyan toplam 545 öğrenciden oluşmuştur. Ölçekleri doğru ve eksiksiz dolduran ve dışlanma ölçütlerini karşılamayan 398'i çalışmanın örneklemini oluşturmuştur. Örneklem grubuna Sosyodemografik veri formu, Liebowitz Sosyal Fobi Ölçeği, , Anne-babaya ilişkin görüşler ölçeği, İlişki Ölçekleri Anketi, Suçluluk-utanç ölçeği, Rosenberg benlik saygısı ölçeği uygulanmıştır. Çalışmamızdan elde edilen veriler SPSS paket istatistik programı kullanılarak analiz edilmiştir. Öğrencilerin bu araştırmada uygulanan ölçeklerin altölçeklerinden aldıkları puanlar, ayrı ayrı hesaplanarak istatistiksel değerlendirmede kullanılmıştır. Çalışmadan elde edilen verilerin analizinde t testi, one way anova, post-hoc test olarak bonferoni, Kruskal wallis, Mann Whitney U testleri, pearson korelasyon testi kullanılmıştırÖrneklemin yaş ortalaması 20,74±2,097'dır. 205'ini (%51,5) kızlar, 193'ünü (%48,5) erkekler oluşturmuştur. Bazı sosyodemografik verilerle sosyal kaygı düzeyi arasında önemli ilişkiler mevcuttu. Yaşı küçük olan öğrenciler, LSFÖ'nden daha yüksek puanlar aldılar. Sosyal kaygı düzeyi ile en uzun süre köyde yaşamış olma, sosyoekonomik düzey, başarı algısı, medeni durum, aile ve arkadaşla olan sosyal ilişkiler, kronik hastalığın mevcudiyeti, alkol alma tarzı ve bazı büyüme özellikleri arasında ilişkili bulunmuştur. Sosyal fobik korku ve kaçınma düzeyi ile güvenli bağlanma tipi puanı arasında negatif, korkulu ve saplantılı bağlanma tipi puanları ile pozitif korelasyon saptanmıştır. LSFÖ Sosyal fobik korku ve kaçınma düzeyleri ile ABBÖ ilgi/kontrol, koruma ve toplam puanları arasında negatif korelasyon saptanmıştır. Sosyal fobik korku ve kaçınma düzeyi ile utanç duygusu, sosyal fobik kaçınma ile suçluluk duygusu arasında ilişki saptanmıştır. Benlik saygısı yüksek olanların, benlik saygısı düşük ve orta olanlara göre sosyal kaygı düzeylerinin düşük olduğu saptanmıştır. Araştırma sonuçları önceki bulgular ışığında sosyal kaygı düzeyi ve etkileyen faktörler kapsamında, başka araştırma ve uygulamalara da yol gösterecek bağlamda tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate medical students' social anxiety levels and, the factors influencing it. In this research, the relationships between social anxiety levels and adult attachment styles, the emotions of guilt and shame, parenting styles differences and self esteem were investigated. Among the overall 545 subject, 398 subjects was sampled and Liebowitz Social Anxiety Scale (LSAS), sociodemographic information questionnaire, Relationship Scale Questionnaire (RSQ), Parental Bonding Instrument (PBI), guilt-shame scala, Rosenberg self esteem scale(RSES) was applied to subjects. SPSS for WINDOWS was used for data analyses. Each scores that students got from the subdimension of each scalas applied in this resarch, used for istatistical analyses. İn the evaluation of data obtain, student?s t test, variance analysis ( one-way ANOVA, posthoc assessment bonferony) Kruskal wallis, Mann Whitney U tests and pearson correlation test was usedThe mean age of the sample was 20,74±2,097 years, 205(%51,5) were girls and 193(%48,5) were boys. There were significant correlations between social anxiety levels and some of sociodemografic datas . Younger students scored higher points from Liebowitz Social Anxiety Scale. We found that there was a relationship between social anxiety levels and living average lifetime in villages, socioeconomic status, self-evaluation of academic achievement, marriage, social relationships with family and friends, having a cronic disease, alcohol consumption patterns and some factors of personal developmental stages. Social fear and avoidance levels of LSAS were negatively corraleted with secure attachment style, positively corraleted with preoccupied and fearful attachment styles. Social fear and avoidance levels of LSAS negatively corraleted with the care/control, overprotection dimentions and total scores of PBI, Emotion of shame was found to be positively corraleted with Social fear and avoidance levels of LSAS, Emotion of guilt was found to be positively corraleted with Social avoidance levels of LSAS but no correlation is found between Emotion of guilt and Social fear levels of LSAS. We found negative relation between self esteem and social anxiety levels. So that high self esteem was related with lower social anxiety levels. The results are discussed in the light of previous findings and in the context of social anxiety and, the factors influence it, conducting future research for implications as well.