Bir koreografi eserinin 'doğaçlama teknolojileri' aracılığıyla görsel bir yapıta dönüştürülmesinde yöntem belirleme
Method determination in transforming a choreographic piece into a visual work through 'improvisation technologies'
  1. Tez No: 957516
  2. Yazar: NEZİHE BOYACIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. CANER KARAVİT
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel Sanat ve Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 288
Özet
Bir Koreografi Eserinin“Doğaçlama Teknolojileri”Aracılığıyla Görsel bir Yapıta Dönüştürülmesinde Yöntem Belirleme adlı eser metni, William Forsythe'ın“Doğaçlama Teknolojileri”adlı analitik dans öğretim yöntemlnden yola çıkmıştır. Dans sanatının görsel bağlamda yapılandırılmasına dair hareket terminolojisi oluşturulmuştur. Bu hareket parametreleri; kinetik, kinematik, proprioseptik, kinestetik, kinesfer, ekstrakinesfer kavramlarıdır ve Temel Sanat ve Tasarım İlkeleri ile bağlantı kurularak görsel dile dönüştürme çalışmaları yapılmıştır. Belirlenen bir hareket anı, uzamsal olarak, zemin örüntüsü, figür örüntüsü ve düzlemler bağlamında ele alınmıştır. Değerlendirilen bu görsel kavramlar, egemenlik, görsel örgütlenme, açık form, kapalı form, ritim, denge, hareket, hiyerarşi gibi ilke ve öğelerdir. Görme algısı, hareketin retinal, fiziksel, algısal duyumu, davranışsal-bilişsel duyum, tasarımsal-mekansal-vektörel etkiye göre denge, biyomekanik bağlamda hareket bileşenleri, uzam-uzay kavramları, geometrik analiz karşılaştırılan ve değerlendirilen kavramlardır. Zamana dayalı bir sanat formu olan dansa, plastik sanatlar bağlamında okuma önerileri geliştirilmiştir. Zamanın sabit, mekanın hareketli olduğu örnek çalışma uygulamalarıyla da desteklenmiştir. Hareket öğesini, sanatlarının merkezine alan literatür taramaları; Oscar Schlemmer, Moholy Nagy, Rudolf Laban, William Forsythe, bu eser metni çalışmasına referans olması açısından incelemeye alınan sanatçılardır. Araştırılan konu başlıkları ile ilgili çizelgeler oluşturulmuştur. Örneğin bir çizelgede, biçim, mekan, zaman, gibi kavramlar ele alınmıştır ve bu dört sanatçının ilgili kavramlarla ilgili yaklaşımları değerlendirilmiştir. Nagy, insan bedeni mekandır, demiştir. Bu görüşe göre zaman ve mekan hareket içermektedir. R. Laban, bedeni kinesferik bir alanda düşünmüştür. O halde; Nagy ve Laban, mekanı hareketle ilişkilendirmiştir. Kostümlerin, hareketleri manipüle etmesiyle Schlemmer; dengenin kaybolduğu anları araştıran Forsythe ise daha çok biçim yaratma yaklaşımındadır. Tezin temelinde yer alan“Eşzamanlı Nesneler”(Synchronous Objects) ve hareket dilinin uzamsal olarak sistemleştirildiği“Doğaçlama Teknolojileri”gibi referanslar incelenmiştir. Tekniğin uygulandığı dans koreografileri oluşturulmuş ve video olarak kaydedilmiştir. Koreografinin görsel okumasında, ortaya konan hareket terimlerinin tasarımla bağlantısının kurulması aracılığıyla yeni yöntem önerileri geliştirilmiştir. Plastik sanatlar bağlamında iki ve üç boyutlu çalışmalar uygulanmıştır. Disiplinlerarası bir yaklaşımla dans ve tasarım arasında özgün bir köprü kurulmuştur.
Özet (Çeviri)
The text of the work titled“Method Determination in Transforming a Choreographic Piece into a Visual Work through ”Improvisation Technologies" is based on William Forsythe's analytical dance tool teaching methods. In this thesis work, dance is transformed into visual language through Basic Art and Design Principles in the context of spatial context, according to planes, ground pattern and figure pattern. In line with certain movement parameters; kinetic, kinematic, proprioceptive, kinesthetic, kinesphere, extrakinesphere, the dance is spatially transformed into visual language through Basic Art and Design Principles. The moment of movement is handled spatially, in the context of ground pattern and figure pattern, planes. The visual concepts are principles and elements such as dominance, visual organization, open form, closed form, rhythm, balance, movement, hierarchy. Suggestions for reading dance, which is a time-based art form, have been developed in the context of plastic arts, which are independent of the time element. It is also supported by case work applications where time is fixed and space is moving. Visual perception, retinal, physical, perceptual sensation of movement, behavioral-cognitive sensation, balance according to design-spatial-vectorial effect, movement components in biomechanical context, spatial-space concepts, geometric analysis are the concepts evaluated. Literature reviews centering on the movement arts were conducted. Oscar Schlemmer, Moholy Nagy, Rudolf Laban, William Forsythe are the artists examined as a reference for this work text study. Charts were created related to the topics researched. For example, in one chart, concepts such as form, space, time, etc. were discussed and the approaches of these four artists to these concepts were noted. Nagy said that the human body is space. According to this view, time and space are mobile. Laban thought of the body in a kinespheric field. Therefore, Nagy and Laban have an approach to creating space. Schlemmer, with his manipulation of costumes and movements, and Forsythe, who investigates the moments when the balance is lost, are more in the approach of creating form. References such as 'Synchronous Objects', which is the basis of the thesis, and 'Improvisation Technologies', in which the language of movement is spatially systematised, were examined. Dance choreographies in which the technique was applied were created and recorded as videos. In the visual reading of the choreography, new methodological proposals were developed through the connection of the movement terms with the design. Two and three dimensional works were applied in the context of plastic arts. With an interdisciplinary approach, a unique bridge between dance and design has been established.