Türk fındığı yağı içeren nemlendirici ve cilt bariyerini güçlendirici etki gösteren yüz serum formülasyonlarının geliştirilmesi
Development of facial serum formulations containing turkish hazelnut oil with moisturizing and skin barrier-enhancing effects
- Tez No: 957551
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AZADE ATTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmanın amacı, coğrafi işaretli Giresun Tombul fındığından elde edilen yağı içeren yüz serum formülasyonları geliştirmek ve bu formülasyonların cilt üzerindeki etkilerini incelemektir. İçerdiği besin öğeleri sayesinde gıda sektöründe önemli bir yere sahip olan fındık, aynı zamanda kozmetik sektöründe geliştirilen formülasyonlarda da yer almaktadır. Fındık yağı, yüksek oranda doymamış yağ asitleri, mineraller ve E vitamini içermektedir. Geliştirilen formülasyonlarda fındık yağına ek olarak hyaluronik asit ve niacinamide gibi cilt cildi nemlendirme ve cilt bariyerini güçlendirme özellikli etken maddeler kullanılmıştır. Su içinde yağ (w/o) süspansiyon tipi olarak formüle edilen serumlar PEG, silikon ya da sentetik katkı maddeleri içermemektedir. Formülasyonlar üzerinde viskozite, sitotoksisite, irritasyon, gözenek sıkılaşma ve nem tutma kapasitesi testleri uygulanmıştır. Viskozite testi, Brookfield viskozimetre kullanılarak gerçekleştirilmiş ve serumun viskozite değeri 4385 cP olarak ölçülmüştür. Sitotoksik değerlendirmesi CCD-1079Sk insan meme adenokarsinoma hücre hattı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. MTT analizinde serum formülasyonunun altı farklı konsantrasyonu (1.00, 0.50, 0.25, 0.13, 0.06 ve 0.03 mg/mL) 24 saatlik maruz kalma sonucunda %117-94 hücre canlılığı ile toksik etki göstermemiştir. Serum 30 gün boyunca günde bir kez düzenli olarak uygulanmıştır ve ciltte herhangi bir irritasyona rastlanmamıştır. Ölçümler sonucunda, serum uygulaması sonrasında cilt nem içeriğinde %5 ila %10 oranında artış gözlenmiş, aynı zamanda cilt bariyer fonksiyonlarında belirgin bir iyileşme saptanmıştır. Stabilite çalışmaları sonucunda, oda sıcaklığında 3 aylık saklama süresi boyunca ürünün fiziksel ve kimyasal özelliklerinde herhangi bir bozulma gözlenmemiştir. Sonuç olarak, tamamen doğal bileşenlerle geliştirilen bu yüz serumunun cilt üzerinde nemlendirici ve bariyer güçlendirici etkiler gösterdiği, tüketici güvenliği ve doğal kozmetik trendleri açısından önemli bir avantaja sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to develop facial serum formulations containing oil obtained from geographically indicated Giresun Tombul hazelnut and to examine the effects of these formulations on the skin. Hazelnut, which has an important place in the food sector thanks to its nutritional elements, is also included in formulations developed in the cosmetic sector. Hazelnut oil contains highly unsaturated fatty acids, minerals and vitamin E. In addition to hazelnut oil, active ingredients such as hyaluronic acid and niacinamide, which have skin moisturizing and skin barrier strengthening properties, were used in the developed formulations. The serums, formulated as oil in water (w/o) suspension type, do not contain PEG, silicone or synthetic additives. Viscosity, cytotoxicity, irritation, pore tightening and moisture retention capacity tests were applied on the formulations. Viscosity test was performed using Brookfield viscometer and the viscosity value of the serum was measured as 4385 cP. Cytotoxicity evaluation was performed using CCD-1079Sk human breast adenocarcinoma cell line. In the MTT analysis, six different concentrations of the serum formulation (1.00, 0.50, 0.25, 0.13, 0.06 and 0.03 mg/mL) did not show toxic effects with 117-94% cell viability after 24-hour exposure. The serum was applied regularly once a day for 30 days and no irritation was observed on the skin. As a result of the measurements, an increase of 5% to 10% in skin moisture content was observed after serum application, and a significant improvement in skin barrier functions was also detected. As a result of the stability studies, no deterioration was observed in the physical and chemical properties of the product during the 3-month storage period at room temperature. As a result, it was determined that this facial serum developed with completely natural ingredients has moisturizing and barrier strengthening effects on the skin and has a significant advantage in terms of consumer safety and natural cosmetic trends.