Genç yetişkinlerde madde kullanma eğilimi ve çocukluk çağı travmaları arasındaki ilişkide duygu düzenleme güçlüğünün aracı rolü
The mediating role of emotion regulation difficulty in the relationship between substance use tendency and childhood traumas in young adults
  1. Tez No: 957552
  2. Yazar: EZGİ ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU TÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu araştırmada genç yetişkinlerde madde kullanma eğilimi ve çocukluk çağı travmaları arasındaki ilişkide duygu düzenleme güçlüğünün aracı rolü incelenmiştir. Madde kullanma eğilimi, çocukluk çağı travmaları, duygu düzenleme güçlüğünün cinsiyet, eğitim düzeyi, ekonomik düzey, medeni durum, çalışma durumu, yetiştiği aile türü vb. gibi değişkenler ile ilişkisi ele alınmıştır. Araştırmanın örneklemini 351'i kadın, 160' ı erkek olmak üzere 20-45 yaş aralığındaki madde kullanma eğilimi olan 511 kişi oluşturmaktadır. Katılımcılara“Demografik Bilgi Formu”,“Madde Kullanma Eğilimi Ölçeği”,“Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği”ve“Bilişsel Duygu Düzenleme Ölçeği”uygulanmıştır. Bu çalışmada, istatistiksel analizler IBM SPSS 27 kullanılarak yapılmıştır. Demografik değişkenler dikkate alınarak ölçeklerin ortalama puanlarındaki farklılıkları incelemek için Bağımsız Gruplar t-testi ve ANOVA testi uygulanmıştır. ANOVA testinin varsayımları sağlanmadığında, Kruskal-Wallis H testi tercih edilmiştir. Değişkenler arasındaki ilişkilerin düzeyi ve yönünü belirlemek amacıyla Pearson Korelasyon analizi yapılmıştır. Aracı rolünü değerlendirmek için Process Macro 4.2 kullanılmış ve Bootstrap yöntemi uygulanmıştır. Aracılık analizi sonucunda çocukluk çağı travmaları bağımsız değişkeninin madde kullanım eğilimini istatistiksel açıdan anlamlı düzeyde yordadığı sonucuna varılmıştır. Bu sonuca göre çocukluk çağı travmaları doğrudan madde kullanım eğilimini artırırken, duygu düzenleme güçlüğü bu ilişkiye kısmen aracılık etmektedir. Yani, çocukluk çağı travmaları yaşayan bireylerde madde kullanım eğiliminin artması, kısmen bu bireylerin duygularını düzenlemekte yaşadığı zorluklardan kaynaklanmaktadır. Araştırmada elde edilen bulgular literatür çerçevesinde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the mediating role of emotion regulation difficulty in the relationship between substance use tendency and childhood traumas in young adults. The relationships between substance use tendency, childhood traumas, and emotion regulation difficulty were analyzed in relation to variables such as gender, education level, economic status, marital status, employment status, and family type. The sample of the study consists of 511 individuals aged between 20 and 45 who have a tendency toward substance use, including 351 women and 160 men. Participants were administered the Demographic Information Form, Substance Use Tendency Scale, Childhood Trauma Questionnaire, and Cognitive Emotion Regulation Questionnaire. Statistical analyses were conducted using IBM SPSS 27. Independent Samples t-test and ANOVA were used to examine differences in mean scores of the scales based on demographic variables. When ANOVA assumptions were not met, the Kruskal-Wallis H test was used. Pearson Correlation Analysis was performed to determine the level and direction of relationships between variables. The mediating role was assessed using Process Macro 4.2, and the Bootstrap method was applied. The mediation analysis revealed that childhood traumas significantly predicted substance use tendency. The results indicate that childhood traumas directly increase substance use tendency, while emotion regulation difficulty partially mediates this relationship. In other words, the increase in substance use tendency among individuals with childhood trauma is partially explained by their difficulties in regulating emotions. The findings were discussed within the framework of existing literature.