Exploring nativism and professional identity development of non-native English teachers in a Turkish EFL context
Türkiye'deki İngilizce öğretimi bağlamında anadili İngilizce olmayan öğretmenlerin yerlilik ve mesleki kimlik gelişimlerinin incelenmesi
- Tez No: 957550
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ MERÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngilizce Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 392
Özet
Bu nitel çoklu durum çalışması, anadili İngilizce olmayan Türk İngilizce öğretmenlerinin (NNEST) İngilizceyi anadil olarak-konuşanlar'ın baskın olduğu yabancı dil öğretimi alanında mesleki kimliklerini nasıl oluşturduklarını incelemektedir. Bu çalışmada, Yazan'ın (2018)“Öğretmen kimliği çerçevesi ve konumlandırma kuramı”rehberliğinde, özel dil kurslarında, vakıf okullarında ve üniversite hazırlık programlarında çalışan altı NNEST'i araştır(ılmıştır. Veriler; otobiyografik denemeler, iki aşamalı yarı yapılandırılmış görüşmeler, iki aylık yansıtma e-postaları ve odak grup toplantısından görüşmesinden elde edilmiş ve tümevarım-tümdengelim tematik kodlama ile analiz edilmiştir. Bulgular,; başlangıçta katılımcıların '“anadilinde konuşma yanılgısını'”içselleştirmiş olduğunu ancak zamanla dilbilgisinde uzmanlık, iletişimde akıcılık, kültürel duyarlılık ve ilişki becerilerinin hibrit bileşimi ile rekabeti yeniden tanımladıklarını göstermektedir. İşe alım, ücret ve iş yükü ayrımcılığına rağmen öğretmenler gelişmiş sertifikalar edinerek, telaffuzlarını geliştirerek, öğrenci ilişkilerini güçlendirerek ve kimi zaman kariyer rotalarını değiştirerek rekabet konumlarını tekrar oluşturmuşlardır. Bu çalışma NNEST kimlik inşasına dair bağlamsal, nüanslı bir tablo sunmaktadır. Çalışma yabancıların İngilizce öğrenimnde Konumlandırma Kuramı'nın açıklayıcılığını ortaya koymakta ve iki ana reform alanı önermektedir: kimlik merkezli öğretmen yetiştirme programları ve eşitlik temelli istihdam politikaları. Çalışma Türk NNEST'lerin güçlendirilmesinin, Türkiye'nin İngilizce yeterliğini yükseltmenin elzem ve pragmatik bir çözüm olduğunu savunulmaktadır
Özet (Çeviri)
This qualitative multiple case study examines how Turkish NNESTs reconstruct their professional identities within ELT, a field dominated by native-speakerism. The study investigated six Turkish NNESTs employed in private language schools, K-12 schools, and university preparatory programs. Data were collected through autobiographical essays, two rounds of semi-structured interviews, reflective emails, and a focus-group discussion, and were analyzed using inductive-deductive thematic coding. Findings show that participants internalized the“native-speaker fallacy”initially, but they redefined competence as a hybrid blend of grammatical expertise, communicative fluency, cultural responsiveness, and relational skills. Despite hiring, payment, and workload discrimination, participants reclaimed their agency by enhancing their qualifications, refining pronunciation, building student rapport, and in some cases redirecting their careers to gain authority. The study offers nuanced and context-sensitive narratives of Turkish NNESTs' identity (re)construction and proposes two essential reforms: identity-centered teacher education programs and equity-based hiring policies. Empowering Turkish NNESTs is presented as a crucial and pragmatic solution to improve Türkiye's English language outcomes.