Genç futbolcularda core kuvvet antrenman programının denge ve esneklik performasına etkisi
The effect of core strength training program on balance and flexibility performance in young football players
  1. Tez No: 957611
  2. Yazar: FETHİ FERHAT ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER DAĞLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmanın amacı, genç futbolcularda core kuvvet antrenman programının denge ve esneklik performansına etkisinin incelenmesidir. Çalışmaya düzenli futbol antrenmanı yapan 18-21 yaşları arasında bulunan toplam 20 lisanslı erkek futbolcu gönüllü olarak katıldı. Katılımcılar randomize olarak deney (n:10, yaş: 18.80 ± 0.91) ve kontrol (n:10, yaş: 19.60 ± 1.34) grubu olarak iki gruba ayrıldı. Deney grubuna 6 hafta boyunca haftada 3 gün futbol antrenmanlarına ek olarak core kuvvet antrenman programı uygulandı. Her iki grup normal futbol antrenmanlarına devam etti. Core kuvvet antrenman programı öncesi ve sonrası denge ve esneklik değerleri ölçüldü. Deneklerin denge performansları Yıldız Denge Testi (YDT) ve Flamingo Denge Testi (FDT) ile ölçüldü. Esneklik performansı ise Sit and Reach testi ile ölçüldü. İstatistiksel sonuçların elde edilmesi için SPSS 22.0 paket programı kullanıldı. Normalite testi için Shapiro-Wilk testi uygulandı. Grup içi karşılaştırmalar için Paired Samples T testi, gruplar arası karşılaştırmalar için Independent Samples T Testi uygulandı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of a core strength training program on balance and flexibility performance in young football players. A total of 20 licensed male football players between the ages of 18 and 21 who were doing regular football training participated voluntarily in the study. Participants were randomly divided into two groups as experimental (n: 10, age: 18.80 ± 0.91) and control (n: 10, age: 19.60 ± 1.34) groups. The experimental group received a core strength training program in addition to football training 3 days a week for 6 weeks. Both groups continued their normal football training. Balance and flexibility values were measured before and after the core strength training program. Balance performances of the subjects were measured with Star Excursion Balance Test (SEBT) and Flamingo Balance Test (FBT). Flexibility performance was measured with Sit and Reach test. SPSS 22.0 package program was used to obtain statistical results. Shapiro-Wilk test was used for normality test. Paired Samples T test was used for intra-group comparisons and Independent Samples T Test was used for inter-group comparisons.