Uluslararası çatışmaların barışçıl çözümünde birleşmiş milletler genel sekreterlerinin rolü: Karşılaştırmalı bir performans analizi
The role of united nations secretaries-general in the peaceful resolution of international conflicts: A comparative performance analysis
  1. Tez No: 957638
  2. Yazar: RABİA DESTEGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİL ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu çalışmada Birleşmiş Milletler Genel Sekreterlerinin uluslararası çatışma çözümü bağlamında sergiledikleri performanslar teori ve pratik açmazını merkeze alarak değerlendirilmeye çalışılmıştır. İkinci Dünya Savaşı sonrasında, uluslararası barış ve güvenliği muhafaza etmek için, uluslararası bir örgüt olarak kurulan Birleşmiş Milletlerin ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreterlerinin uluslararası çatışmalardaki performanslarının uluslararası çatışmalardaki barışçıl çözümüne ilişkin olarak yürütmüş oldukları faaliyetler çalışmanın temelini oluşturmaktadır. Birleşmiş Milletler Antlaşması Genel Sekreterlerle ilgili önemli maddelere sahiptir. BM Antlaşması'nın 7, 97-101. maddeleri Genel Sekreterlere önemli yetkiler vermektedir. Genel Sekreterlere en önemli yetkiyi veren madde ise 99. maddedir. Bu madde BM Genel Sekreterlerine bağımsız hareket etme yetkisi vermekte ve BM Genel Sekreterleri BM Antlaşması'nın 99. maddesi uyarınca uluslararası barış ve güvenliği tehdit edebilecek herhangi bir konuyu Birleşmiş Milletler Genel Konseyine sunabilmekte ve Güvenlik Konseyinin dikkatini çekebilmektedirler. Birleşmiş Milletler Genel Sekreterleri kendi inisiyatifini kullanarak uluslararası çatışmaların barışçıl yöntemlerle çözümünde çok kilit bir rol üstlenmektedirler. Ne var ki BM Antlaşması'ndan kaynaklanan yetkileri kullanma bağlamında pratiğe bakıldığında bütün BM Genel Sekreterlerinin aynı şekilde davranmadığını görüyoruz. Bu bağlamda çalışmada; Birleşmiş Milletler Genel Sekreterlerinin BM Antlaşması'ndan kaynaklı yetkilerini, uluslararası çatışmaların barışçıl çözümüne ilişkin gerçekleştirdikleri performanslar incelenmekte ve uluslararası çatışmaların çözümünde ne derecede katkı sunup sunmadıkları analiz edilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study attempts to evaluate the performances of the United Nations Secretaries General in the context of international conflict resolution by focusing on the theory and practice gap. The United Nations, which was established as an international organization after World War II to maintain international peace and security, and the activities of the United Nations Secretaries General in international conflicts and their performances in the peaceful resolution of international conflicts constitute the basis of the study. The United Nations Charter has important articles regarding the Secretaries General. Articles 7, 97-101 of the UN Charter grant important authorities to the Secretaries General. The article that grants the most important authority to the Secretaries General is Article 99. This article authorizes the UN Secretaries General to act independently, and UN Secretaries General can present any issue that may threaten international peace and security to the United Nations General Assembly in accordance with Article 99 of the UN Charter and draw the attention of the Security Council. The United Nations Secretaries General assume a key role in the peaceful resolution of international conflicts by using their own initiative. However, when we look at the practice in the context of using the powers stemming from the UN Charter, we see that not all UN Secretaries General behave in the same way. In this context, the study examines the powers of the UN Secretaries General stemming from the UN Charter, their performances regarding the peaceful resolution of international conflicts, and analyzes the extent to which they contribute to the resolution of international conflicts.