Oyunların süreç, eylem ve etki (duygulanım) kavramları üzerinden incelenmesi: 'Gezgin' uygulama projesi
Analysis of games through the concepts of process, action, and affect: 'Gezgin' application project
  1. Tez No: 957639
  2. Yazar: ONUR UYANIK
  3. Danışmanlar: PROF. HİKMET SOFUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Animasyon Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Birçok akademik çalışma oyunları metin olarak görerek anlatı üzerinden incelerken, diğerleri oyunları sanat eseri olarak değerlendirerek etkileşim ve yaratıcılık kavramlarına odaklanır. Bu yaklaşımlarda, oyunların sanat olarak kabul edilmesi, onların temsili içeriklerine ve nesne olarak taşıdıkları değerlere dayanır. Bu bakış tarzı ile oyunlar bir tür kurgu olarak değerlendirir ve estetik değerlerini anlatı, karakterler ve öykü gibi sabit niteliklerde bulur. Tüm bu görüşler, oyuncunun süreç içindeki deneyimini göz ardı ederek oyunun kendisine odaklanır ve sanat statüsünü yalnızca nesne niteliklerine bağlar. Ancak oyunu diğer ortamlardan ayrı bir yere koyabilecek süreç felsefesi temelli bir dizi düşünce vardır. Bu araştırmada C. Thi Nguyen, A. Galloway ve G. Deleuze gibi düşünürlere atıfta bulunarak, oyun ve oynayış kavramları süreç felsefesi alanına yerleştirilerek incelenecektir. Bu araştırmanın temel sorunu, oyuncuların oyununa uygun düzlemde süreç, eylem ve duygulanıma yönelik kuvvetleri nasıl oluşturduklarını araştırmaktır. Araştırmada elde edilen bilgilerin pratik alanda kullanılabileceğine ilişkin“Gezgin”Uygulama Projesi başlığı altında bir oyun prototipi geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Many academic studies analyze games through narrative by examining them as textual representations, while others focus on the concept of interactivity and creativity by evaluating games as works of art. In these approaches, the recognition of games as art is based on their representational content and the values they carry as objects. From this perspective, games are regarded as a form of fiction, and their aesthetic values are found in fixed attributes such as narrative, characters, and plot. All of these views focus on the object itself and its inherent qualities, neglecting the player's experience within the process, and they link the artwork's status solely to its object-like features. However, there exists a range of process philosophy-based thoughts that could distinguish games from other media. This study will refer to thinkers such as C. Thi Nguyen, A. Galloway, and G. Deleuze, exploring the concepts of game and gameplay within the realm of process philosophy. The central issue of this research is to investigate how players create forces of process, action, and affect within a dimension appropriate to the game. The information obtained in the research was applied in practice through the development of a game prototype under the title“Gezgin”Application Project.