İğneada Longoz Ormanları Milli Parkının toprak özelliklerinin CBS teknikleri kullanılarak belirlenmesi
Determination of soil properties of Igneada Floodplain Forests National Park by using GIS techniques
- Tez No: 957637
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı, Türkiye'nin nadir subasar (longoz) ormanlarına ev sahipliği yapması ve zengin biyoçeşitliliği ile öne çıkan önemli koruma alanlarından biridir. Bu özellikleri nedeniyle çeşitli bilimsel disiplinler açısından birçok araştırmaya konu olmuştur. Ancak sahanın toprak özellikleri üzerine yapılan çalışmalar çok sınırlı kalmıştır. Bu çalışmanın amacı, İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı'nın toprak özelliklerini belirlemek ve Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) teknikleri kullanılarak mekânsal dağılımını ortaya koymaktır. Araştırma kapsamında çalışma alanı, 750x750 m'lik grid sistemine ayrılmış ve toplam 52 örnekleme noktasından toprak örnekleri alınmıştır. Bu örneklerde tuzluluk (%), pH, kireç (%), organik madde (%), toplam azot (%), fosfor (ppm), potasyum (ppm), kalsiyum (ppm), magnezyum (ppm), sodyum (ppm), demir (ppm), bakır (ppm), mangan (ppm), çinko (ppm), kum (%), kil (%) ve silt (%) analizleri gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler, CBS tekniklerinden Inverse Distance Weighting (IDW) enterpolasyon yöntemi ile değerlendirilmiş ve ilgili toprak özelliklerine ait mekânsal dağılım haritaları oluşturulmuştur. Analiz sonuçlarına göre, milli park topraklarının genel olarak asidik karakterde olduğu ve bitki besin elementlerinden azot, çinko ve demir açısından yetersiz; potasyum, kalsiyum (özellikle göl çevresinde yeterli, iç kesimlerde yetersiz), magnezyum, fosfor, mangan ve bakır açısından ise yeterli düzeyde olduğu belirlenmiştir. Kireç içeriği bakımından bazı toprakların düzenleyici işlev gösterdiği tespit edilmiştir. Tuzluluk açısından genel bir problem saptanmamakla birlikte, bazı bölgelerde sodyum miktarının 100 ppm'yi aşması, lokal tuzluluk riski ve bitkilerde tuz stresine işaret etmektedir. Organik madde düzeyinin orta ve yeterli düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Ancak azot yetersizliği ile organik madde birlikte değerlendirildiğinde toprak verimliliği açısından organik madde yetersiz kalmaktadır.
Özet (Çeviri)
Igneada Floodplain Forest National Park is one of Türkiye's most important protected areas, notable for its rare submerged (longoz) forests and rich biodiversity. Due to these characteristics, it has been the subject of numerous studies in various scientific disciplines. However, studies on the soil characteristics of the area have been very limited. The aim of this study is to determine the soil properties of Igneada Floodplain Forest National Park and to reveal their spatial distribution using Geographic Information Systems (GIS) techniques. Within the scope of the research, the study area was divided into a 750x750 m grid system, and soil samples were collected from a total of 52 sampling points. These samples were analyzed for salinity (%), pH, lime (%), organic matter (%), total nitrogen (%), phosphorus (ppm), potassium (ppm), calcium (ppm), magnesium (ppm), sodium (ppm), iron (ppm), copper (ppm), manganese (ppm), zinc (ppm), sand (%), clay (%), and silt (%) were analyzed. The obtained data were evaluated using the Inverse Distance Weighting (IDW) interpolation method from GIS techniques, and spatial distribution maps for the relevant soil properties were created. According to the analysis results, it was determined that the soils of the national park are generally acidic in character and deficient in the plant nutrients nitrogen, zinc, and iron; however, they are sufficient in potassium, calcium (particularly sufficient around the lake, deficient in the interior), magnesium, phosphorus, manganese, and copper. It was determined that some soils exhibit regulatory functions in terms of calcium content. Although no general problem was identified in terms of salinity, sodium levels exceeding 100 ppm in some areas indicate a local salinity risk and salt stress in plants. Organic matter levels were found to be moderate and adequate. However, when nitrogen deficiency is considered alongside organic matter levels, organic matter is insufficient in terms of soil fertility.