Türk hukukunda tescilsiz marka sahibinin hakları
Rights of the unregistered trademark owner in the Turkish law
  1. Tez No: 957659
  2. Yazar: REFİK EMRE ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE ÖZSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Marka kavramı, ayırt edicilik unsuru ile ön plana çıkan, bir teşebbüsün mallarını veya hizmetlerini diğer teşebbüs mallarından veya hizmetlerinden ayırt etmeye yarayan, ticaret sırasında kullanılan işaret olarak ifade edilebilir. Bir markanın hukuken korunması için tescil edilmesi, gerekli ise de, zorunlu değildir. Bu çalışmada; genel olarak marka kavramından, tescilli ve tescilsiz marka ayrımından, tescilsiz marka sahibinin markasını diğer markalara karşı koruma imkânlarından ve diğer markalara karşı itiraz ve dava haklarından bahsedilerek tescilsiz marka sahibinin özel hükümler ve genel hükümler dâhilinde sahip olduğu haklara değinilecektir. Özel hükümlerden kasıt, Sınai Mülkiyet Kanunu olup; genel hükümlerden kasıt Türk Ticaret Kanunu'ndaki haksız rekabet hükümleridir.
Özet (Çeviri)
The concept of trademark can be described as a sign used in trade, which has a distinctive element and helps to distinguish the goods or services of a business enterprise from the goods or services of other business enterprises. Registration of a trademark for legal protection is necessary, but not mandatory. In this study, the concept of trademark in general, the distinction between registered and unregistered trademarks, the rights of the owner of an unregistered trademark to object and sue against other trademarks will be discussed, and the rights of the owner of an unregistered trademark within the scope of special and general provisions will be discussed.