Meme kanseri hastalarında Ga-68 FAPİ ve FDG PET-BT görüntülerinin bire bir karşılaştırılması
Head-to-head comparison of Ga-68 FAPI and FDG PET-CT images in breast cancer patients
  1. Tez No: 957658
  2. Yazar: İLBEY ERKİN ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞADİYE ALTUN TUZCU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nükleer Tıp Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Biz bu tez çalışmamızda patolojik olarak meme kanseri tanısı almış ve primer evreleme amacıyla FDG PET-BT çalışması yapılmış olan hastalarda net olarak ayırımı yapılamayan meme lezyonları, şüpheli lenf nodları, organ metastazları ve nadir olmakla birlikte peritoneal metastazların varlığında; kesin tanı elde etmek, ayırıcı tanı yapmak ve evreye katkı sunmak için Ga-68 FAPİ PET-BT görüntülemesi yapılmış olan hastaları değerlendirmeyi amaçladık. Ocak 2024 ile Haziran 2025 tarihleri arasında primer evreleme amacıyla bölümümüzde FDG PET-BT çalışması yapılan 30 hasta incelendi. Bu hastalardan FDG PET-BT çalışması ile net olarak ayırımı yapılamayan primer meme lezyonları, şüpheli lenf nodları, kemik ve visseral organ metastazları ve nadir olmakla birlikte peritoneal metastazların varlığı olan hastalara daha sonra Ga-68 FAPİ PET-BT çalışması yapıldı. Her iki görüntülemede primer meme lezyonu ve varsa lenf nodu, kemik ve karaciğer metastazları hasta ve lezyon bazlı olarak değerlendirildi. Her iki çalışmada da hastaların primer meme lezyonlarından manuel çizimler yaparak SUV değerleri karşılaştırıldı. Ayrıca FDG PET-BT ve Ga-68 FAPI PET-BT çalışmalarında saptanan metastazların, yeni ortaya çıkan ve belirginleşen lezyonların SUV değerlerini ve tümör background oranını (TBR) hesaplayarak karşılaştırıldı. Aynı zamanda her iki çalışmada da meme lezyonlarının, metastatik lezyonların, yeni ortaya çıkan ve belirginleşen lezyonların toplam sayısı hesaplanıp değerlendirildi. FDG PET hasta bazlı değerlendirmede 29 hastanın 27'sinde memedeki primer lezyonu tespit edebilirken, FAPİ PET 29 hastanın hepsinde primer lezyonunu saptayabildi.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to evaluate patients who were pathologically diagnosed with breast cancer and had FDG PET-CT for primary staging purposes, but who had Ga-68 FAPI PET-CT imaging to obtain a definitive diagnosis, make a differential diagnosis and contribute to the staging in the presence of breast lesions, suspicious lymph nodes, organ metastases and, rarely, peritoneal metastases that could not be clearly differentiated using FDG PET-CT. Patients who underwent FDG PET-CT studies in our department for primary staging purposes between January 2024 and June 2025 were examined. In these patients, those with primary breast lesions, suspicious lymph nodes, bone and visceral organ metastases, and rarely peritoneal metastases that could not be clearly distinguished with FDG PET-CT were subjected to Ga-68 FAPI PET-CT studies. In both studies, SUV values were compared by manually drawing the patients' primary breast lesions. In addition, the SUV values and tumor background ratio (TBR) of metastases, newly appearing and becoming apparent lesions detected in FDG PET-CT and Ga-68 FAPI PET-CT studies were calculated and compared. At the same time, the total number of breast lesions, metastatic lesions, newly appearing and becoming apparent lesions were calculated and evaluated in both studies. While FDG PET was able to detect the primary lesion in the breast in 27 out of 29 patients in the patient-based evaluation, FAPI PET was able to detect the primary lesion in all 29 patients.