Rehabilitasyon merkezlerinde çalışan genç yetişkinlerde yaşam yöneliminin seçici dikkat düzeyi üzerindeki etkisi
The effect of life orientation on selective attention levels in young adults working in rehabilitation centers
- Tez No: 957661
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUNE AKTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada; İstanbul ilinde rehabilitasyon merkezinde görev yapan genç yetişkin bireyler evren olarak belirlenmiş; yaşam yöneliminin seçici dikkat düzeyi üzerindeki etkisi, bu değişkenlerin birbiriyle olan ilişkileri ve sosyo-demografik özelliklere göre farklılaşması incelenmiştir. Araştırma rehabilitasyon merkezlerinde çalışan genç yetişkinlerin katıldığı i̇lişkisel tarama modelinin kullanıldığı betimleyici nitelikte bir çalışma tasarımındadır. Araştırmanın örneklemini rehabilitasyon merkezlerinde çalışan 299 genç yetişkin oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplamak amacıyla; Sosyo-Demografik Bilgi Formu, Yaşam Yönelimi Testi (YYT-R) ve d2 Dikkat testi kullanılmıştır. Araştırma için toplanan veriler SPSS programıyla analiz edilmiştir. Verilerin analizi için t Testi, Pearson korelasyon çözümlemesi, Varyans Analizi (ANOVA) Testi ve Regresyon Analizi yöntemleri kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre; Rehabilitasyon merkezlerinde çalışan genç yetişkinlerde eğitim düzeyi ile dikkat eksikliği arasında orta düzeyde, negatif ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Bu bulgu katılımcılar da eğitim düzeyi arttıkça dikkat eksikliği düzeyinin azaldığı anlamına gelmektedir. Yaşam yönelimi ve eğitim düzeyi arasında da orta düzeyde, pozitif ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Bu sonuçlar, eğitim düzeyi arttıkça yaşam yönelimi (iyimserlik) düzeyi de artmaktadır. Çalışma yılı ile dikkat salınımı arasında düşük düzeyde, pozitif ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Bu bulgu katılımcılar da çalışma yılı arttıkça dikkat salınımı düzeyinin arttığını göstermektedir. Rehabilitasyon Merkezi'nde çalışan genç yetişkinlerde yaşam yönelimi ile; dikkatle ilgili değişkenlerde dikkat eksikliği arasında orta düzeyde, negatif ve anlamlı bir ilişki elde edildiği, dikkat hata yüzdesi arasında orta düzeyde, negatif ve anlamlı bir ilişki elde edildiği, konsantrasyon performansı arasında orta düzeyde, pozitif ve anlamlı bir ilişki elde edildiği, seçici dikkat arasında düşük düzeyde, pozitif anlamlı bir ilişki elde edildiği tespit edilmiştir. Bu bulgu katılımcılar da yaşam yönelimi (iyimserlik) düzeyi arttıkça dikkat eksikliği ve hata yüzdesinin azaldığı; konsantrasyon performansı ve seçici dikkat düzeyinin de arttığı anlamına gelmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, young adults working at rehabilitation center in Istanbul were identified as the research population; the effect of life orientation on the level of selective attention, the relationship between these variables, and their differences according to socio-demographic characteristics were examined. The research was designed as a descriptive study using the relational screening model, with participation from young adults working in rehabilitation centers. The sample consisted of 299 young adults employed in rehabilitation centers. Data were collected using the Socio-Demographic Information Form, the Revised Life Orientation Test (LOT-R), and the d2 Test of Attention. The collected data were analyzed using the SPSS software. The statistical methods used included t-tests, Pearson correlation analysis, Analysis of Variance (ANOVA), and Regression Analysis. According to the findings, a moderate, negative, and statistically significant relationship was found between educational level and attention deficit in young adults working in rehabilitation centers. This indicates that as the level of education increases, attention deficit decreases. Similarly, a moderate, positive, and significant relationship was identified between life orientation and educational level, suggesting that higher educational levels are associated with increased life orientation (optimism). A low-level, positive, and significant relationship was found between years of work experience and attention fluctuation, indicating that longer work experience is associated with increased attention fluctuation. Furthermore, a moderate, negative, and significant relationship was found between life orientation and attention deficit; a moderate, negative, and significant relationship between life orientation and error percentage; a moderate, positive, and significant relationship between life orientation and concentration performance; and a low-level, positive, and significant relationship between life orientation and selective attention. These results suggest that as life orientation (optimism) increases, attention deficit and error percentage decrease, while concentration performance and selective attention improve among young adults working in rehabilitation centers.