Mental retardeli çocuklarda baş-boyun kontrol eğitiminin postür, kognitif algı ve aile üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of head-neck control training on posture, cognitive perception and family in children with mental retardation
- Tez No: 957662
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ALİ ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Dilşat Melek AKSU, Mental Retardeli Çocuklarda Baş-Boyun Kontrol Eğitiminin Postür, Kognitif Algı ve Aile Üzerine Etkilerinin İncelenmesi, Hasan Kalyoncu Üniversitesi, Lisansüstü Eğitim Enstitüsü, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı, Yüksek Lisans Tezi, Gaziantep, 2025. Mental retardeli çocuklarda baş-boyun kontrol eğitiminin postür, kognitif algı ve aile üzerine etkilerinin incelenmek amacıyla yapılan çalışmaya yaşları 3-10 arasında değişen 20 birey dahil edildi. Bireyler çalışma ve kontrol grubu olarak iki gruba ayrıldı. Her grupta 10 birey yer aldı. Kontrol grubuna standart fizyoterapi, çalışma grubuna ise standart fizyoterapi programına ek olarak konverjans ve göz koordinasyon egzersizleri uygulandı. Ailelerin çocuklarının özel gereksinimlerinden kaynaklanan psikososyal ve ekonomik etkilenme düzeylerini değerlendirmek için IPFAM (Aile Etki Ölçeği), Bireylerin günlük yaşam aktivitelerini değerlendirmek için WeeFIM, postüral analizini değerlendirmek için MicroDicom dijital uygulaması ile birlikte tragus açı ölçümü kullanılmıştır. Çalışma ve kontrol grubundaki bireylere 8 hafta boyunca haftada 2 gün fizyoterapist eşliğinde tedavi uygulandı ve 16 seans sonrasında her iki grupta da tedavi öncesi ve sonrası değerlendirmeler yapıldı. Elde edilen sonuçlara bakıldığında, baş-boyun kontrolü, postür, kognitif algı ve aile üzerine etkileri açısından grup içi karşılaştırmada; tragus açılarında, WeeFIM ölçeğinde ve IPFAM ölçeğinin Ailesel alt boyutu başlığı dışında değişim görülmemiştir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Dilşat Melek AKSU, Investigation of the Effects of head-neck control training on posture, cognitive perception and family in children with mental retardation, Hasan Kalyoncu University, Graduate School of Education, Department of Physiotherapy and Rehabilitation, Master's Thesis, Gaziantep, 2025. 20 individuals aged between 3-10 years were included in the study which was conducted to examine the effects of head and neck control training on posture, cognitive perception and family in children with mental retardation. The individuals were divided into two groups as study and control group. There were 10 individuals in each group. The control group received standard physiotherapy and the study group received convergence and eye coordination exercises in addition to the standard physiotherapy program. IPFAM (Family Impact Scale) was used to evaluate the psychosocial and economic impact levels of families due to their children's special needs, WeeFIM was used to evaluate the activities of daily living of individuals, MicroDicom digital application and tragus angle measurement were used to evaluate postural analysis. The individuals in the study and control groups were treated by a physiotherapist 2 days a week for 8 weeks and after 16 sessions, pre- and post-treatment evaluations were performed in both groups. When the results obtained were analyzed, in terms of head-neck control, posture, cognitive perception and effects on family, there was no change in tragus angles, WeeFIM scale and Familial sub-dimension of IPFAM scale (p>0.05).