Üç boyutlu yazıcılarda kullanılan daimi dental restoratif materyallerin renk stabilitesi ve yüzey özellikleri açısından değerlendirilmesi
Evaluation of permanent dental restorative materials used in three dimensional printers in terms of color stability and surface properties
  1. Tez No: 957671
  2. Yazar: NİNA FARSHİDİAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE TARÇIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, üç boyutlu yazıcılarda kullanılan daimi dental restoratif materyallerin renk stabilitesi ve yüzey özellikleri açısından değerlendirilmesi ve farklı içeceklerde bekletilmelerinin bu özellikler üzerindeki etkisinin incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışmada, 3B yazıcılarda kullanılan üç farklı daimi restorativ materyal (Crowntec, SAREMCO; Permanent Crown Resin, FORMLABS; VarseoSmile TriniQ, BEGO) ve bir CAD/CAM blok (Cerasmart, GC) kullanılarak hazırlanan örnekler, dört farklı içecekte (distile su, kahve, kola ve vişne suyu) bekletildi. Örneklerin renk değişimi, yüzey pürüzlülüğü ve mikrosertlik değerleri üç farklı zaman noktasında (başlangıç, termal döngü sonrası ve içeceklerde bekletme sonrası) ölçüldü. Yüzey özelliklerindeki değişimleri SEM ile, dönüşüm dereceleri ise FTIR ile incelendi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate the color stability and surface properties of permanent dental restorative materials used in three-dimensional (3D) printing and to investigate the effects of immersion in different beverages on these properties. Materials and Methods: In this study, specimens were fabricated using three different permanent restorative materials employed in 3D printing (Crowntec, SAREMCO; Permanent Crown Resin, FORMLABS; VarseoSmile TriniQ, BEGO) and one CAD/CAM block (Cerasmart, GC). The specimens were immersed in four different solutions (distilled water, coffee, cola, and sour cherry juice). Color change, surface roughness, and microhardness values were measured at three different time points (baseline, after thermocycling, and after immersion in beverages).