Farklı solüsyonların tek renkli üniversal kompozit materyallerin renk stabilitesi üzerine etkilerinin ı̇ncelenmesi
Effects of different solutions on the color stability of single-shade universal composite materials
  1. Tez No: 957672
  2. Yazar: EZGİ ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE TARÇIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: Bu çalışmada farklı solüsyonların tek renkli üniversal rezin kompozitlerin renk stabilitesi, yüzey pürüzlülüğü, mikrosertlik, sıvı emilimi ve çözünürlük özellikleri üzerindeki etkisi in vitro olarak değerlendirildi. Gereç ve Yöntem: Çalışmada farklı üreticilere ait sekiz rezin kompozit kullanılarak (Admira Fusion X-tra, Voco; Charisma Diamond One, Kulzer; Charisma Topaz One, Kulzer; Essentia Universal, GC; Omnichroma, Tokuyama; Optishade, Kerr; Vittra APS Unique, FGM; Zenchroma, President Dental), renk değişimi, yüzey pürüzlülüğü ve mikrosertlik ölçümleri için 10x2 mm; sıvı emilimi ve çözünürlük testleri için 15x1 mm disk şeklinde toplam 1296 adet örnek oluşturuldu. Başlangıç ölçümleri tamamlandıktan sonra örnekler, kahve, kırmızı şarap, kola, multivitamin, yeşil çay ve kontrol grubu olarak distile suda 7 gün boyunca bekletildi. Spektrofotometre, mekanik profilometre ve Vickers mikrosertlik cihazı kullanılarak içeceklerde bekledikten sonra ölçümler tekrarlandı. Sıvı emilimi ve çözünürlük deneyleri ISO 4049:2019 standardına uygun şekilde gerçekleştirildi. Bulgular: Farklı solüsyonlarda bekletilen tek renkli üniversal rezin kompozitlerin renk değişimi, yüzey pürüzlülüğü, mikrosertlik, sıvı emilimi ve çözünürlük değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar bulundu.
Özet (Çeviri)
Objective: This study evaluated the effects of different solutions on the color stability, surface soughness, microhardness, water sorption, and solubility properties of signle shade universal resin composites in vitro. Materials and Methods: Eight different composites from various manufacturers were used (Admira Fusion X-tra, Voco; Charisma Diamond One, Kulzer; Charisma Topaz One, Kulzer; Essentia Universal, GC; Omnichroma, Tokuyama; Optishade, Kerr; Vittra APS Unique, FGM; Zenchroma, President Dental). A total of 1296 samples were prepared in the form of discs with dimensions of 10x2 mm for color change, surface roughness, and microhardness measurements, and 15x1 mm for water sorption and solubility tests. After initial measurements, the samples were immersed in coffee, red wine, cola, multivitamin, green tea, and distilled water (control group) for 7 days. Measurements were repeated after immersion using a spectrophotometer, mechanical profilometer and Vickers microhardness tester. Water sorption and solubility test were conducted in accordance with ISO 4049:2019 standards.