Bilecik kent turizmi; mevcut durum, sorunlar veçözüm önerileri
Bilecik urban tourism;current situation, problems and solution suggestions
- Tez No: 957670
- Danışmanlar: PROF. DR. TANER KILIÇ, PROF. DR. MUSTAFA ERKAN FİDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Coğrafya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bilecik kenti doğal, tarihi ve kültürel çekicilikler bakımından önemli bir potansiyele sahiptir. Fakat potansiyelini değerlendiremedikçe turizm değerleri zamanla önemini kaybedebilir. Bu çalışma, Bilecik kent turizminin mevcut durumunu kapsamlı bir şekilde analiz etmeyi, sorunlarını tespit etmeyi ve çözüm önerileri geliştirmeyi amaçlamaktadır. Araştırmada ilk olarak konuya ilişkin önceki çalışmaların incelemesi yapılmıştır. Amaçlı örneklem yöntemi kullanılarak alanında uzman olan kişiler ile derinlemesine mülakatlar yapılmıştır. Toplamda mülakat görüşmeleri 25 kişi ile tamamlanmıştır. Bu sayı veri doygunluğunu sağlayacak şekilde belirlenmiştir. Doygunluk noktasına ulaşıldığında yani yeni bilgi elde edilemediğinde mülakatlar sonlandırılmıştır. Mülakat görüşmeleri tamamlandıktan sonra verilerin analizi için MAXQDA programı kullanılmıştır. Bu analiz programı; katılımcıların görüşlerini ortak başlıklar altında toplanmasına ve araştırmaya bir bütün halinde incelenmesine yardımcı olmuştur. Sonrasında Bilecik kent turizminin güçlü ve zayıf yönlerini, fırsatlarını ve tehditlerini belirlemek için SWOT Analizi kullanılmıştır. Analizler sonucunda katılımcı görüşleriyle kendi ulaştığımız sonuçlar esas alınmış ve öneriler ortaya koyularak araştırma tamamlanmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen veriler doğrultusunda kentin mevcut turizmini etkileyen 22 tane temel sorun alanı tespit edilmiştir. Sorunlar belirlenmiş 5 ana başlık altında toplanmıştır. Bu başlıklar: altyapı ve hizmet sorunları, turizm deneyimi ve çekicilik sorunları, tanıtım ve pazarlama sorunları, rekabet gücü ve koordinasyon sorunları, kentin turist profili ve bilinç sorunları şeklindedir. Yapılan kurumsal değerlendirmelere göre Bilecik kenti turizminin gelişiminin önünde ciddi sorunların olduğu görülmektedir. Bilecik kent turizminin sürdürülebilir olması için bütün paydaşların iş birliği yapması ve ilk olarak tespit edilen tüm sorunların giderilmesi yolunda bir strateji izlenmesi gerekmektedir. Daha sonrasında turizm alanında planlanan projelerin bir an önce hayata geçirilmesi sağlanmalıdır. Bu doğrultuda şehrin turizmde verimliliğini artırarak uzun vadeli bir kalkınma modelinin oluşturulması Bilecik kentinin turizmde önemli bir destinasyon haline gelmesine katkı sağlayacaktır. Bilecik kent turizminin mevcut durumu, sorunları ve çözüm önerilerine dair bulgular incelendiğinde kurumların kentin gelişimine dair engel oluştan tüm unsurların bilincinde olduğu gözlemlenmektedir. Fakat çözüm önerileri ve planları incelendiğinde kurumların birbirilerinden bağımsız hareket ettiklerinden kaynaklı turizm alanında bütüncül bir yaklaşım II gösterilemediği ortaya çıkmaktadır. Bu durum turizmin gelişimini de yavaşlatmaktadır. Kurumsal düzeyde çeşitli çalışmaların birlikte yapıldığını fakat uygulamaya geçirilmeyen projelerin olduğu görülmektedir. Var olan planların hayata geçirilmesi, turizm çeşitliliğinin geliştirilmesi, tanıtım ve pazarlama yöntemleri geliştirilmesi ve nitelikli konaklama tesislerinin yapılması ve markalaşmada etkili stratejiler yapılarak kısa sürede kentin imajı belirginleştirilmesi gerekmektedir. Ayrıca tur rotalarının geliştirilmeli ve tüm uygulamalarda sürdürülebilirlik sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
The city of Bilecik possesses significant potential in terms of its natural, historical, and cultural attractions. However if this potential is not effectively utilized, the city's tourism values may gradually lose their importance over time. This study aims to comprehensively analyze the current state of Bilecik's urban tourism, identify existing problems, and develop solution oriented recommendations. In the research, firstly previous studies on the subject were examined. Using the purposeful sampling method in-depth interviews were conducted with experts in the field. Interviews were completed with 25 people in total. This number was determined to ensure data saturation. Interviews were terminated when the saturation point was reached that is when no new information could be obtained. After the interviews were completed, the MAXQDA program was used to analyze the data. This analysis program; It helped to gather the participants opinions under common headings and analyze the research as a whole. Afterwards SWOT Analysis was used to determine the strengths, weaknesses, opportunities and threats of Bilecik city tourism. As a result of the analysis the participants opinions and our own conclusions were taken as basis and the research was completed by putting forward suggestions. In line with the data obtained as a result of the research 22 main problem areas affecting the city's current tourism were identified. The problems are grouped under 5 main headings. These topics are: infrastructure and service problems, tourism experience and attraction problems, promotion and marketing problems, competitiveness and coordination problems, tourist profile of the city and awareness problems. III According to the institutional evaluations it is seen that there are serious problems in the development of Bilecik city tourism. In order for Bilecik city tourism to be sustainable all stakeholders should cooperate and a strategy should be followed to eliminate all the problems identified first. Afterwards the projects planned in the field of tourism should be implemented as soon as possible. In this direction increasing the efficiency of the city in tourism and creating a longterm development model will contribute to Bilecik becoming an important destination in tourism. When the findings regarding the current status, problems and solution proposals of Bilecik city tourism are examined it is observed that institutions are aware of all the elements that hinder the development of the city. However when the solution proposals and plans are examined it is revealed that a holistic approach cannot be shown in the field of tourism due to the fact that institutions act independently of each other. This situation also slows down the development of tourism. It is seen that various studies are carried out together at the institutional level but there are projects that are not put into practice. It is necessary to implement existing plans, develop tourism diversity, develop promotion and marketing methods, build qualified accommodation facilities and make effective strategies in branding and clarify the image of the city in a short time. In addition tour routes should be developed and sustainability should be ensured in all applications.