Moğolistan'ın yasama organının yürütme organını denetlemesi
The oversight of the executive branch by the legislature in Mongolia
- Tez No: 957676
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tez çalışması iki ana bölümden oluşacaktır. İlk bölümde, yasama organının denetim işlevi kapsamlı bir şekilde ele alınacaktır. Bu çerçevede yasama organının denetim yetkisinin hukuki ve siyasal anlamı, tarihsel gelişimi, işlevselliği ve demokratik sistemler açısından önemi ayrıntılı olarak incelenecektir. Ayrıca, yasama organlarının yürütme üzerindeki denetim mekanizmaları, bu mekanizmaların türleri, etkileri ve uluslararası karşılaştırmalar ışığında nasıl işlediği konusunda kapsamlı bir analiz yapılacaktır. Tezin ikinci bölümünde ise Moğolistan parlamentosunun yürütme organını denetleme yetkisi ve bu yetkinin nasıl kullanıldığı detaylı bir şekilde ele alınacaktır. Bu kapsamda, Moğolistan'daki parlamenter denetim mekanizmalarının hukuki ve anayasal çerçevesi, bu mekanizmaların uygulanma pratikleri ve etkinliği değerlendirilecektir. Ayrıca, yürütme organının denetimine ilişkin karşılaşılan zorluklar, mevcut sistemin avantajları ve dezavantajları ile bu denetim araçlarının ne ölçüde etkili olduğu konusunda bir çözümleme yapılacaktır. Bu değerlendirmeler doğrultusunda, Moğolistan'daki yasama denetiminin başarısı ya da eksiklikleri konusunda somut saptamalar ortaya konularak, olası reform önerileri üzerinde de durulacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis will consist of two main sections. In the first section, the oversight function of the legislative body will be examined comprehensively. Within this framework, the legal and political significance of the legislative body's oversight authority, its historical development, functionality, and importance in democratic systems will be analyzed in detail. Additionally, a thorough analysis will be conducted on the oversight mechanisms of legislative bodies over the executive, including their types, effects, and how they function in light of international comparisons. In the second section of the thesis, the Mongolian Parliament's authority to oversee the executive branch and how this authority is exercised will be examined in detail. Within this scope, the legal and constitutional framework of parliamentary oversight mechanisms in Mongolia, their implementation practices, and effectiveness will be evaluated. Furthermore, challenges faced in overseeing the executive, the advantages and disadvantages of the existing system, and the extent to which these oversight tools are effective will be analyzed. Based on these assessments, concrete findings regarding the success or shortcomings of legislative oversight in Mongolia will be presented, with a focus on potential reform proposals.