Karşılaştırmalı devlet yapıları: Moğolistan ve Türkiye Cumhuriyet devletlerinin yasama, yürütme ve yargılama güçleri
Comparative state: the power of legislative, executive and judical in republic of Turkey and Mongolia
- Tez No: 325151
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÖZTEKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 250
Özet
Hem Türkiye hem Moğolistan devletinin anayasalarının koyduğu esaslara göre devlet egemenliğinin yetkili organlar eliyle kullanılması gerektiğini söyler, bu da egemenliğin bizzat ve doğrudan değil, fakat temsilciler eliyle kullanılmasını anlatır. Bu organlar, yasama yetkisi için Büyük Millet Meclisi, yürütme yetkisi ve görevi için Cumhurbaşkanı ve Hükümet, yargı yetkisi için bağımsız mahkemeler olarak belirlenmiştir. Böylece kuvvetler ayrılığı ilkesi benimsenmektedir.Bu araştırmada günümüzdeki Moğolistan ve Türkiye Cumhuriyeti devletlerinin yapıları ve özellikleri karşılaştırılarak ele alınmıştır. Her iki devletin yasama güçlerini, seçmen vatandaşların seçimle oluşturdukları temsilcilerden oluşan parlamento (meclis) kullanır. Devlet kamu tüzel kişiliğinin örgütsel yapısını oluşturmak, değişiklikler yapmak ve bu örgütsel yapıyı işletecek kuralları koymak, değiştirmek amacı ile yasama gücünü kullanan devlet organlarının iki ülke arasındaki farklılıkları, özellikleri ortaya çıkarılmaktadır.Devletin sürekli çalışmasını sağlayan, yasaların uygulamasından ve yürütülmesinden sorumlu duran en temel mekanizma olan yürütme organlarını oluşturan Türkiye ve Moğol Cumhurbaşkanları ve hükümetlerinin örgütsel yapısı ve işleyişi ayrıntılı olarak anlatılır ve onların özellikleri, aynı ve farklı yönleri karşılaştırılarak ortadan çıkarılır ve değerlendirilmektedir.Türkiye ve Moğolistan devlet yargı güçlerini bağımsız mahkemeler eliyle kullanır. Bir devletin siyasal rejimi ne olursa olsun mahkemeleri çalıştıran yargıçlar, baskı ve etki altında kalmazdır. Mahkemeler, parlamentonun çıkardığı yasaların yürütme organınca uygulanması sırasında çıkan uyuşmazlıkları çözerlerken, devlet adına ceza verme yetkisiyle donatılması kaçınılmazdır. İşte böyle özellikleri taşıyan adları bahsedilen iki devletin yargı güçlerinin mevcut durumları, özellikleri de karşılaştırılarak değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Government systems and management models of the historical, geographical, social, economic and cultural factors are the main variables that determine which category of countries in this regard. Cultural & geographical proximity can bring out economic, social and political similarities also. However, each country has its own administrative traditions and institutions.Both Turkey and Mongolia, according to principles laid down in the state constitution says that the state sovereignty have to used by through the authorized branch. That sovereignty is not personally and directly used but it describes the used by representatives. These organs defined as the Grand National Assembly for legislative authority, President and the Cabinet for executive authority and independent courts for jurisdiction.In this study discussed that comparing the current Mongolian and Turkish government structures and properties of these republics. Both two counties legislative powers of government is parliament, so it is consisting of representatives elected by citizens and voters. This study includes the differences between two countries legislative authorities and their properties also.The application of the law and carrying out the law is responsible for the executive organs. Governments of Turkey and Mongolia, their President and Cabinet properties are explained in detail, those are ovulated and eliminated by comparing the different aspects and similarities.Turkish and Mongolian government has independent judicial system and state courts. A state courts and judges have to being not under pressure and influence regardless of the political regime.The courts, during the implementation of laws to solving the conflicts, the state-making authority on behalf of the penalty is inevitable. Here's how it features two of the states bearing the current situation of judicial powers, properties are evaluated by comparing.