Küçük hücreli akciğer kanserinde 18F-FDG PET/CT metabolik parametrelerinin sarkopeni ve prognozla ilişkisi
Relationship of 18F-FDG PET/CT metabolic parameters with sarcopenia and prognosis in small-cell lung cancer
  1. Tez No: 957677
  2. Yazar: EZGİ ELÇİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAHRİYE TUĞBA KÖŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Küçük hücreli akciğer kanseri (KHAK), agresif seyirli ve prognozu kötü olan bir tümördür. Bu çalışmada, KHAK hastalarında genel sağkalımı (OS) etkileyen prognostik faktörlerin belirlenmesi ve bu faktörlerin hastalığın evresine göre farklılık gösterip göstermediğinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, tanı anında 18F-FDG PET/BT görüntülemesi yapılan 103 küçük hücreli akciğer kanseri (KHAK) hastası dahil edilmiştir. Hastaların demografik özellikleri, laboratuvar bulguları, 18F-FDG PET/BT verileri ve vücut kompozisyonu ölçümleri değerlendirilmiştir. Sarkopeni, L3 vertebra düzeyinde iskelet kası indeksi (SMI) hesaplanarak tanımlanmıştır. PET/BT verileri kullanılarak primer tümör ve metastatik alanlar için maksimum standart tutulum değeri (SUVmax), metabolik tümör hacmi (MTV) ve toplam lezyon glikolizi (TLG) ölçülmüştür. Sağkalım analizleri Kaplan–Meier yöntemi ve log-rank testi ile yapılmış, prognostik faktörler tek ve çok değişkenli Cox regresyon analizleri ile incelenmiştir. Ana sonlanım noktası genel sağkalım (OS) olarak belirlenmiştir. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hastaların %72,8'i yaygın evre, %27,2'si sınırlı evre hastalığa sahipti. Sınırlı evre grubunda, çok değişkenli analiz sonucunda düşük vücut kitle indeksi (VKİ) ve primer tümörün yüksek SUVmax değeri, genel sağkalımı olumsuz etkileyen bağımsız prognostik faktörler olarak saptandı. İskelet kas indeksi (SMI), istatistiksel olarak anlamlı bulunmamakla birlikte anlamlılık sınırında seyretmiştir. Yaygın evre hastalarda ise sarkopeni varlığı, metastatik lezyonlara ait yüksek SUVmax ve MTV değerleri sağkalımı olumsuz etkileyen bağımsız değişkenler olarak belirlenmiştir. Sonuç: KHAK hastalarında genel sağkalımı etkileyen prognostik faktörler hastalığın evresine göre farklılık göstermektedir. Sınırlı evrede VKİ ve primer tümör metabolik aktivitesi ön planda iken, yaygın evrede sarkopeni ve metabolik PET-BT parametreleri sağkalım üzerinde belirleyici rol oynamaktadır. Bu bulgular, sağkalım öngörüsünde çok yönlü bir değerlendirme yapılmasının önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: Small cell lung cancer (SCLC) is an aggressive malignancy with poor prognosis. This study aimed to identify prognostic factors affecting overall survival (OS) in patients with SCLC and to evaluate whether these factors differ according to disease stage. Methods: This retrospective cross-sectional study included 103 patients diagnosed with SCLC who underwent 18F-FDG PET/CT imaging at the time of diagnosis. Demographic characteristics, laboratory parameters, PET/CT findings, and body composition measurements were evaluated. Sarcopenia was defined based on the skeletal muscle index (SMI) measured at the level of the third lumbar vertebra (L3). PET/CT-derived metabolic parameters, including maximum standardized uptake value (SUVmax), metabolic tumor volume (MTV), and total lesion glycolysis (TLG), were obtained from both the primary tumor and metastatic lesions. Survival analyses were performed using the Kaplan–Meier method and log-rank test. Prognostic factors were evaluated through univariate and multivariate Cox regression analyses. The primary endpoint was overall survival (OS). Results: Among the patients, 72.8% had extensive-stage and 27.2% had limited-stage disease. In the limited-stage group, low body mass index (BMI) and high SUVmax of the primary tumor were identified as independent prognostic factors associated with shorter OS in multivariate analysis. Although SMI was not statistically significant, it showed a trend toward significance. In patients with extensive-stage disease, the presence of sarcopenia, along with high SUVmax and MTV values of metastatic lesions, were found to be independent predictors of poor survival. Conclusion: Prognostic factors associated with overall survival in SCLC patients vary according to disease stage. While BMI and metabolic activity of the primary tumor are prominent in limited-stage disease, sarcopenia and metabolic PET/CT parameters play a more decisive role in extensive-stage disease. These findings highlight the importance of a comprehensive, multidimensional assessment in survival prediction.