Altı sigma aracı olarak deney tasarımı ve bir uygulama denemesi
As a six sigma tool, the design of experimental and a practical application
- Tez No: 957679
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN IŞIĞIÇOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Econometrics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İstatistik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Küresel rekabetin yoğunlaştığı günümüzde, işletmelerin kaliteyi artırırken maliyetleri düşürmeleri ve süreçlerini iyileştirmeleri bir zorunluluk haline gelmiştir. Bu bağlamda, Altı Sigma metodolojisi; süreçlerdeki değişkenliği azaltarak hataları minimize etmeyi, müşteri memnuniyetini artırmayı ve operasyonel mükemmelliği sağlamayı amaçlayan sistematik bir yaklaşım olarak öne çıkmaktadır. Altı Sigmanın temel araçlarından biri olan deney tasarımı (DOE), girdi faktörlerinin çıktı üzerindeki etkilerini, istatistiksel olarak analiz etmeye ve optimize etmeye yarayan güçlü bir tekniktir. Bu çalışmanın amacı, altı sigma ve altı sigma aracı olarak deney tasarımı kavramlarını anlatarak bu kavramların önemini vurgulamak ve anlatılan kavramların bir firmada uygulanarak, sürecin nasıl iyileştirilebileceğini analiz etmektir. Bu nedenle, öncelikle bu çalışmada altı sigma kavramı anlatılmış, altı sigmada kullanılan istatistiksel tekniklerden bahsedilerek, altı sigma aracı olarak deney tasarımı kavramı incelenmiştir. Daha sonra, literatür taramasına yer verilerek, diğer yapılan çalışmalarda hangi yolların izlendiği tespit edilmiştir. Çalışmanın uygulamasında, yalıtım malzemesi üreten bir firmada; altı sigmanın beş aşaması olan tanımlama, ölçme, analiz, iyileştirme ve kontrol (DMAIC) aşamaları gerçekleştirilmiştir. İyileştirme aşamasında, deney tasarımı tekniklerinden tepki yüzeyi tasarımı (RSM) kullanılmıştır. Tasarlanan ve uygulanan deneylerin sonuçları, Minitab 19 paket programı ile yapılan regresyon ve varyans analizleri (ANOVA) gerçekleştirilmiştir. Deney tasarımı tabanlı altı sigma tekniğinin uygulanmasının bir firmada sürecin iyileştirildiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's world, where global competition is intensifying, it has become essential for businesses to improve quality while reducing costs and enhancing their processes. In this context, the Six Sigma methodology stands out as a systematic approach aimed at minimizing errors, increasing customer satisfaction and achieving operational excellence by reducing variability in processes. One of the key tools of Six Sigma, Design of Experiments (DOE), is a powerful technique used to statistically analyse and optimize the effects of input factors on output responses. The aim of this study is to explain the concepts of Six Sigma and Design of Experiments as a Six Sigma tool, to emphasize their importance and to analyze how these concepts can be applied in a company to improve a process. Therefore, the study first explains the concept of Six Sigma, discusses the statistical techniques used in Six Sigma and then examines the concept of Design of Experiments as a Six Sigma tool. Subsequently, a literature review was conducted and the methods followed in previous studies were identified. In the application part of the study, the five phases of Six Sigma define, measure, analyse, improve and control (DMAIC) were implemented in a company producing insulation materials. During the improvement phase, one of the DOE techniques, Response Surface Methodology (RSM), was used. The results of the designed and conducted experiments were analysed using regression and analysis of variance (ANOVA) with the Minitab 19 software package. It was concluded that the application of the Six Sigma technique based on experimental design led to process improvement in the company.