Negotiation tactics, culture sensitivity and power distance in global business management
Küresel işletme yönetiminde müzakere taktikleri, kültürel duyarlılık ve güç mesafesi
  1. Tez No: 957680
  2. Yazar: ORAIB MAHMOUD YOUSEF ABUALHAIJA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR YOZGAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışma, küresel işletme yönetiminde güç mesafesi, kültürel duyarlılık ve müzakere taktikleri arasındaki etkileşimi araştırmaktadır. Kültürel boyutların örgütsel değişim süreçlerini ve uluslararası bağlamlarda etkili müzakere stratejilerinin geliştirilmesini nasıl etkilediğini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Nicel anketler ve nitel görüşmelerin kullanıldığı araştırmada, farklı sektörlerdeki iş liderleri, müzakere uzmanları ve diğer paydaşlardan içgörü toplayan karma bir yöntem yaklaşımı benimsenmiştir. Bulgular, güç mesafesinin özellikle karar alma ve değişim girişimlerini uygulama süreçlerinde örgütsel dinamikleri önemli ölçüde etkilediğini ortaya koymaktadır. Kültürel açıdan hassas müzakere stratejileri güven, empati ve uzun vadeli iş ilişkilerini teşvik etmektedir. Araştırma, kültürel bağlamlara sınırlı odaklanma, teknolojinin müzakere süreçleri üzerindeki etkisi ve sektöre özgü karşılaştırmalı çalışmalar için gereklilikler de dahil olmak üzere mevcut literatürdeki boşlukları vurgulamaktadır. Çalışma, müzakere taktiklerinin kültürel nüanslara uyarlanmasının kültürler arası işbirliğini geliştirdiği ve etik iş uygulamalarını desteklediği sonucuna varmaktadır. Pratik çıkarımlar arasında, kültürel duyarlılığı ve müzakere becerilerini geliştirerek etkili bir küresel iş yönetimi sağlamak üzere özel olarak hazırlanmış eğitim programları için öneriler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This study explores the interplay between power distance, cultural sensitivity, and negotiation tactics in global business management. It aims to analyse how cultural dimensions influence organizational change processes and the development of effective negotiation strategies in international contexts. Quantitative surveys and qualitative interviews are used, and a mixed-methods approach comprises the research, which gathers insights from business leaders, negotiation experts, and other stakeholders across diverse industries. The findings reveal that power distance significantly impacts organizational dynamics, particularly in decision-making and implementing change initiatives. Culturally sensitive negotiation strategies foster trust, empathy, and long-term business relationships. The research highlights gaps in existing literature, including a limited focus on cultural contexts, the influence of technology on negotiation processes, and the requirements for industry-specific comparative studies. The study concludes that adapting negotiation tactics to cultural nuances enhances cross cultural collaboration and supports ethical business practices. Practical implications include recommendations for tailored training programs to improve cultural sensitivity and negotiation skills, ensuring effective global business management.