Yerçekimki bataryası deşarj modeli ve eşdeğer devre tasarımı
Gravity battery discharge model and equivalent circuit design
  1. Tez No: 957688
  2. Yazar: NILOUFAR POORMOHAMMAD
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF GÜRCAN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Yerçekimi bataryaları, mevcut enerjidepolama sistemlerine yenilikçi bir alternatif olarak, daha verimli ve sürdürülebilir bir çözüm sunma potansiyeline sahiptir. Bu çalışmada, yerçekimibataryalarının deşarj sürecini analiz etmek amacıyla bir eşdeğer devre modeli oluşturulmuştur. İlk olarak, sistemin mekanik ve elektriksel özellikleriincelenerek RL devresi ile ilişkilendirilmiş ve matematiksel modeli çıkarılmıştır. Daha sonra, belirlenen model Simulink ortamında simüle edilereksistemin dinamik davranışı analiz edilmiştir. Ek olarak, sistemin hareket denklemi çıkarılmış ve minimum çalışma yüksekliği belirlenerek enerji dönüşümsürecindeki kritik parametreler değerlendirilmiştir. Önerilen eşdeğer devre modeli, yerçekimi bataryalarının deşarj sürecini incelemek için pratik biryöntem sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Gravity batteries, as an innovativealternative to existing energy storage systems, have the potential to offer a more efficient and sustainable solution.In this study, an equivalent circuitmodel has been created to analyze the discharge process of gravity batteries.First, the mechanical and electrical properties of the system wereexamined, and it was associated with an RL circuit, leading to the derivation of its mathematical model.Then, the identified model was simulated in theSimulink environment, and the dynamic behavior of the system was analyzed.Additionally, the system's motion equation was derived, and theminimum operating height was determined to evaluate the critical parameters in the energy conversion process.The proposed equivalent circuit model offers apractical method for examining the discharge process of gravity batteries.