Özel eğitime ihtiyaç duyan çocuğa sahip annelerde psikolojik dayanıklılık ve kaygı düzeyleri ile tekrar çocuk sahibi olma istekleri arasındaki ilişki
The releationship between psychological resilience, anxiety levels and the desire to have another child in mothers of children with special needs
- Tez No: 957689
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırmanın amacı, özel gereksinimli çocuklara sahip annelerin psikolojik dayanıklılık düzeyleri, kaygı düzeyleri ve çocuk sahibi olma istekleri arasındaki ilişkileri incelemektir. Çalışma, İstanbul'da özel eğitim kurumlarına devam eden çocuklara sahip 207 anne ile yürütülmüştür. Araştırmada,“Yetişkinler İçin Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği”,“Beck Anksiyete Ölçeği”ve“Çocuk Sahibi Olma İsteği Ölçeği”kullanılarak nicel veri toplanmıştır. Verilerin analizinde korelasyon, regresyon ve gruplar arası karşılaştırma testleri uygulanmıştır. Bulgulara göre; psikolojik dayanıklılık düzeyi yüksek olan annelerin kaygı düzeyleri daha düşük olmakla birlikte, bu değişkenler çocuk sahibi olma isteğini anlamlı şekilde yordamamaktadır. Ayrıca, annelerde algılanan sosyal destek arttıkça psikolojik dayanıklılık düzeyinin de arttığı saptanmıştır. Annelerin aylık gelir ve eğitim düzeyleri yükseldikçe çocuk sahibi olma motivasyonu azalmaktadır. Bununla birlikte, çocuğun yaşı arttıkça doğurganlık endişesi, üreme tercihi ve yeniden çocuk sahibi olma isteği artış göstermektedir. Bu çalışma psikolojik faktörlerin ve sosyo-demografik değişkenlerin yeniden çocuk sahibi olma kararındaki etkileri ortaya koyarak, ilgili alan yazına katkı sunmaktadır. Elde edilen bulguların, danışmanlık hizmetleri ve sosyal politika geliştirme süreçlerinde rehberlik edici olması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between psychological resilience, anxiety levels and the desire to have another children among mothers of children with special needs. The research was conducted with 207 mothers whose children attend special education institutions in İstanbul. Qantitative data were colledted using the Resilience Scale for Adults (RSA), the Beck Anxiety Inventory (BAI) and the Fertility Desire Scale (FDS). Correlation, regression and betwwen-group comparison tests were applied in the analysis of the data.According to the findings, mothers with higher levels of psychological resilience demonstrated lower levels of anxiety, however, these variables did not significantly predict the desire to have another child. In addition, it was found that percevied social support in mothers positively correlated with their psychological resilience. As mothers' monthly income and educational levels increased, their motivation to have another child is decreased. Conversly, as the age of the child increased, firtility- related anxiety, reproductive preferences and the desire to have another chils also increased. This study contributes to the litarature by revealing the effects of psychological and socio-demographic variables on reproductive decision-making among mothers of children with special needs. The findings are expected to offer guidance for counseling services and the development of social policies.