Splenektomize hastaların venöz tromboemboli ve malignite gelişimleri açısından değerlendirilmesi: Bir Güney Anadolu şehrinden (Isparta) retrospektif tek merkezli bir çalışma
Evaluation of venous thromboembolism and malignancy development in splenectomized patients: A retrospective single-center study from a Southern Anatolian City (Isparta)
  1. Tez No: 957687
  2. Yazar: EMRE KARANFİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPARSLAN MERDİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Bu çalışmada, splenektomi sonrasında DVT/VTE gelişim sıklığı ile gelişen DVT/VTE'lerin lokalizasyonlarının ve geliştikleri zaman aralığınının araştırılması amaçlandı. Splenektomi sonrasında hangi malignitelerin geliştiği ve ne kadar sürede geliştiğinin de araştırılması amaçlandı. Materyal ve Metod: SDÜ Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde 01.01.2005 ve 07.07.2023 tarihleri arasında splenektomi yapılmış olan 189 hasta çalışmaya alındı. Hastaların splenektomi sonrasında VTE gelişim durumları ve malignite gelişim durumları araştırıldı. Splenektomi etiyolojileri incelendi. Trombosit düzeyleri analiz edildi. Hastalar kategorize edilerek subgrup analizler ve karşılaştırmalar yapıldı. Bulgular: Splenektomi sonrası ilk 1 ayda tromboz gelişme durumu ile splenektomi öncesi son trombosit düzeyi arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulundu (p=0,045). Splenektomiden 1-6 ay sonra, verisine ulaşılabilen hastaların %29,3'ünde en düşük trombosit seviyesinin 450.000/mm³'ün üzerinde olduğu tespit edildi. Splenektomiden 6. aydan sonra ise verisine ulaşılabilen hastaların %10,9'unda en düşük trombosit seviyesinin 450.000/mm³' ün üzerinde olduğu tespit edildi. Splenektomi sonrası en sık görülen tromboz tipi portal ven trombozu olup, hem erken hem de geç dönemde görülebileceği tespit edildi. Tüm splenektomize hastaların %4,2'sinde post splenektomi ilk 1 ay içerisinde VTE geliştiği tespit edildi. İTP nedeniyle splenektomi uygulanan hastaların %71,2'sinde 6. aydan sonra görülen en düşük trombosit düzeyi 30.000 /mm³'ün üzerindeydi. Splenektomi sonrası malignite gelişmesi ile splenektomi önce ve sonrası trombosit düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki tespit edilmedi. Sonuç: Splenoktomi sonrasında, takip eden dönemde trombositoz sıklığı azalmakla birlikte devam etmektedir. Splenektomi sonrası malignite gelişimine splenektomi öncesi ve sonrası trombosit düzeylerinin etkisi olmadığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to investigate the incidence, localization, and time to onset of deep vein thrombosis (DVT) and venous thromboembolism (VTE) following splenectomy. A secondary aim was to identify the types of malignancies that develop after splenectomy and their latency period. Material and Methods: The study included 189 patients who underwent splenectomy at Süleyman Demirel University Research and Training Hospital between 01 January 2005 and 07 July 2023. The development of VTE and malignancy in these patients after the procedure was investigated. The etiologies for splenectomy were examined, and platelet levels were analyzed. Patients were categorized to perform subgroup analyses and comparisons. Results: A statistically significant relationship was identified between the development of thrombosis within the first month post-splenectomy and the last pre-splenectomy platelet count (p=0.045). At 1-6 months' post-splenectomy, 29.3% of patients with available data had a minimum platelet count exceeding 450,000/mm³. After 6 months, this figure was 10.9% for patients with available data. Portal vein thrombosis was the most frequent type of thrombosis observed, occurring in both the early and late post-operative periods. VTE developed in 4.2% of all splenectomized patients within the first month following the procedure. Among patients who underwent splenectomy for immune thrombocytopenic purpura (ITP), 71.2% maintained a minimum platelet count above 30,000/mm³ after six months. No statistically significant association was found between the development of malignancy after splenectomy and the pre- or post-splenectomy platelet levels. Conclusion: Following splenectomy, thrombocytosis persists, though its frequency diminishes over time. Pre- and post-splenectomy platelet levels do not appear to influence the development of malignancy after the procedure.