Total vücut ışınlamasına maruz kalan sıçanlarda lens dokusunda oksidatif stres üzerine moringa oleifera'nın etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of moringa oleifera on oxidative stress in lens tissue in rats exposed to total body irradiation
- Tez No: 957720
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYİTHAN TAYSI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Total vücut ışınlaması çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Tedavi edici özelliğiyle beraber çeşitli organlara etki eden ciddi yan etkileri mevcuttur. Verilen radyasyondan kaynaklı hücrelerde oksidan / antioksidan dengesini bozarak istenmeyen serbest radikallerin üretilmesine yol açar. Bu etkileri ortadan kaldırmak veya azaltmak için radyoprotektiflere ihtiyaç duyulabilir. Moringa oleifera bitkisinin yüksek antioksidan içeriği sayesinde oksidatif stres üzerine olumlu etkileri bulunmuştur. Bu araştırmanın amacı, total vücut ışınlaması uygulanan sıçanların lens dokusunda gelişen oksidatif stresin biyokimyasal göstergelerle analiz edilmesi ve Moringa oleifera potansiyel koruyucu etkisinin incelenmesidir. Bu çalışmada ışınlamaya maruz bırakılan sıçan lenslerinde yapılan karşılaştırmalarda, oksidatif stresi gösteren biyokimyasal parametreler değerlendirildiğinde, yalnızca radyasyona maruz kalan gruba kıyasla, radyasyonla birlikte Moringa oleifera sulu ekstraktı verilen grupta oksidan düzeylerinin anlamlı derecede daha düşük olduğu belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar, Moringa oleifera'nın radyasyona maruziyet sırasında stres indekslerini azaltma potansiyeline sahip olduğunu ve ışınlamaya bağlı gelişebilecek olumsuz etkileri hafifletebileceğini göstermektedir. Çalışma sonunda elde edilen bulgular, bu bitkinin radyoprotektif ajan olarak kullanılabilirliğini desteklemekte ve ışınlama sonrası ortaya çıkabilecek yan etkilerin azaltılmasında etkili olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Total body irradiation is a method used in the treatment of various diseases.Despite its therapeutic properties, it also has serious side effects affecting various organs.The radiation administered disrupts the oxidant/antioxidant balance in cells, leading to the production of unwanted free radicals.Radioprotective agents may be needed to eliminate or mitigate these effects.The high antioxidant content of the Moringa oleifera plant has been found to have positive effects on oxidative stress.The aim of this study was to analyze the oxidative stress that develops in the lens tissue of rats subjected to total body irradiation using biochemical indicators and to investigate the potential protective effects of Moringa oleifera.In this study, when biochemical parameters indicating oxidative stress were evaluated in comparisons of the irradiated rat lenses, oxidant levels were significantly lower in the group administered Moringa oleifera aqueous extract in addition to radiation compared to the group exposed only to radiation. The results indicate that Moringa oleifera has the potential to reduce stress indices during radiation exposure and may mitigate the adverse effects that may develop due to radiation. The study findings support the plant's utility as a radioprotective agent and suggest that it may be effective in reducing the side effects that may occur after radiation exposure.