Total vücut ışınlamasına maruz kalan sıçanlarda kalp ve böbrek dokusunda oksidatif stres üzerine Moringa oleifera'nın etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of moringa oleifera on oxidative/nitrosati̇ve stress in heart and kidney tissues in rats exposed to total body irradiation
  1. Tez No: 945509
  2. Yazar: KENAN ERCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYİTHAN TAYSI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Radyoterapide kullanılan radyasyonun sağlıklı dokular üzerindeki yan etkileri, tedavinin etkinliğini sınırlayan önemli bir faktördür. Bu yan etkiler, özellikle kalp ve böbrek gibi organlarda ciddi hasarlara yol açabilmektedir. Bu nedenle, radyoterapi sırasında normal dokuları korumak amacıyla radyoprotektif ajanların kullanımı büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada, radyoterapinin etki mekanizmaları, yan etkileri ve radyoprotektif ajanların rolü incelenmiş, ayrıca serbest radikaller ile antioksidan sistemler arasındaki dengenin radyoterapi sürecindeki önemi vurgulanmıştır. Doğal bir antioksidan kaynağı olan Moringa oleifera Lam. bitkisinin radyoprotektif etkileri ile kardiyovasküler ve renal sistem üzerindeki oksidatif dengeyi sağlama potansiyeli araştırılmıştır. Deneysel çalışmada, sıçanların kalp ve böbrek dokularında radyasyonun neden olduğu oksidatif stres parametreleri analiz edilmiştir. Bulgular, radyasyonun bu dokularda oksidatif stresi artırdığını, ancak bitki ekstraktının uygulanmasıyla bu etkilerin azaltılabileceğini göstermiştir. Sonuç olarak, Moringa oleifera bitkisinin radyoterapi sırasında normal dokuları koruyucu potansiyel bir ajan olarak kullanılabileceği ortaya konmuştur. Bu bulgular, radyoterapinin yan etkilerini azaltmaya yönelik yeni stratejilerin geliştirilmesine katkı sağlayabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The side effects of radiation used in radiotherapy on healthy tissues are an important factor that limits the effectiveness of the treatment. These side effects can cause serious damage, especially in organs such as the heart and kidney. Therefore, the use of radioprotective agents is of great importance in order to protect normal tissues during radiotherapy. In this study, the mechanisms of action of radiotherapy, its side effects and the role of radioprotective agents were examined, and the importance of the balance between free radicals and antioxidant systems in the radiotherapy process was emphasized. The radioprotective effects of Moringa oleifera Lam., a natural antioxidant source, and its potential to provide oxidative balance on the cardiovascular and renal systems were investigated. In the experimental study, oxidative stress parameters caused by radiation in the heart and kidney tissues of rats were analyzed. The findings showed that radiation increased oxidative stress in these tissues, but these effects could be reduced by applying plant extract. As a result, it was revealed that Moringa oleifera plant can be used as a potential agent to protect normal tissues during radiotherapy. It is thought that these findings may contribute to the development of new strategies to reduce the side effects of radiotherapy.