Laparoskopik eğitimde açık kolesistektomiye dönüşüm için kullanılan rsclo skorunun dönüşüm için kullanılan RSCLO skorunun günümüzdeki güvenirliği
The reliablity of the RSCLO score in predicting conversion to open cholecystectomy during laparasocopic training in the present day
- Tez No: 957731
- Danışmanlar: PROF. DR. TANJU TÜTÜNCÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, laparoskopik kolesistektomi sırasında açık cerrahiye dönüş ihtimalini öngörmek amacıyla kullanılan RSCLO skorunun günümüzdeki geçerliliğini değerlendirmektir. Ayrıca bu skorlamanın, komplikasyon öngörüsü ve asistan eğitimi süreçlerindeki etkinliği de analiz edilmiştir. Materyal ve Metot: Bu retrospektif çalışmada, 2018–2024 yılları arasında Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği'nde kolesistektomi uygulanan toplam 8037 hasta değerlendirildi. Laparoskopik olarak başlanan ancak açık cerrahiye dönülen olgular konversiyon grubu olarak tanımlandı. Hastaların RSCLO skorunu oluşturan altı preoperatif parametresi (yaş, cinsiyet, abdominal hassasiyet, üst karın cerrahisi öyküsü, safra kesesi duvar kalınlığı, akut kolesistit varlığı) kaydedildi. Hastalar RSCLO skoruna göre
Özet (Çeviri)
Introduction: The aim of this study is to evaluate the current validity and predictive power of the RSCLO score, which is used to anticipate the need for conversion to open surgery during laparoscopic cholecystectomy. In addition, the study investigates the effectiveness of this scoring system its potential contribution to surgical residency training. Materials and Methods: In this retrospective study, a total of 8037 patients who underwent cholecystectomy at the General Surgery Department of Ankara Bilkent City Hospital between 2018 and 2024 were evaluated. Cases that started laparoscopically but were converted to open surgery were classified as the conversion group. Six preoperative parameters forming the RSCLO score (age, gender, abdominal tenderness, history of upper abdominal surgery, gallbladder wall thickness, presence of acute cholecystitis) were recorded. The conversion and complication rates were compared between the groups. Statistical analyses were performed using the SPSS version 29.0 software, and a p-value of