Nöropatik ağrının eşlik ettiği kronik boyun ağrısı olan hastalarda denge ve disabilitenin değerlendirilmesi
Evaluation of balance and disability in patients with chronic neck pain accompanied by neuropathic pain
- Tez No: 957738
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE BANU SARIFAKIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Kronik boyun ağrısı olan bireylerde nöropatik ağrı bileşeninin denge bozuklukları ve özürlülük düzeyi üzerindeki etkilerini inceleyerek klinik uygulamalarda erken tanı ve rehabilitasyon stratejilerine katkı sağlanması amaçlanmıştır. Yöntemler: 20-65 yaş aralığındaki kronik boyun ağrılı (KBA) hastalar değerlendirilmiştir.DN4 ölçeği kullanılarak nöropatik ağrılı KBA tanısı alan 40 hasta ve nöropatik ağrısız KBA tanısı alan 40 hasta olmak üzere toplam 80 hasta çalışmaya alınmıştır. Ayrıca 40 sağlıklı kontrol katılımcısı eklenerek çalışma toplam 120 katılımcı ile yürütülmüştür. Tüm gruplar demografik ve klinik veriler açısından karşılaştırılmıştır. Bulgular: Gruplar arasında yaş, cinsiyet, VKİ, meslek ve medeni hal açısından anlamlı fark bulunmazken (p>0.05), eğitim durumu (p=0.005) ve sigara kullanımı (p=0.017) dağılımları anlamlı farklılık göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to investigate the effects of the neuropathic pain component on balance impairments and disability levels in individuals with chronic neck pain (CNP), with the goal of contributing to early diagnosis and rehabilitation strategies in clinical practice. Methods: Patients aged 20–65 years with CNP were evaluated. Using the DN4 questionnaire, 40 patients diagnosed with neuropathic CNP and 40 patients with non-neuropathic CNP were included, resulting in a total of 80 patients. An additional 40 healthy controls were recruited, bringing the total number of participants to 120. All groups were compared in terms of demographic and clinical variables. Results: No significant differences were found between groups regarding age, sex, BMI, occupation, or marital status (p>0.05). However, education level (p=0.005) and smoking status (p=0.017) distributions differed significantly.