Advanced data analytics for network security: Detecting and mitigating threats through real-time data processing
Ağ güvenliği için gelişmiş veri analitiği: Tehditlerin tespiti ve azaltılması gerçek zamanlı veri işleme
- Tez No: 957742
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAHI ABDU IBRAHIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Information and Records Management, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Veri Analitiği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu araştırma, gelişmiş veri analitiğinin ağ güvenliğinde uygulanması yoluyla gerçek zamanlı tehdit tanımlama ve azaltımının iyileştirilmesini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu literatür taraması ve alan uzmanlarıyla yapılan nitel görüşmelerin bulguları, gerçek zamanlı veri işlemenin tehdit tespitinin doğruluğunu ve yanıt hızını önemli ölçüde artırdığını göstermektedir. Geleneksel yöntemlerin gözden kaçırdığı kalıpları belirleme yetenekleri nedeniyle karar ağaçları ve sinir ağları gibi gelişmiş makine öğrenimi tekniklerini vurguluyoruz. Araştırma, veri analitiği ve siber güvenlik alanında yetkin bir iş gücüne duyulan temel ihtiyacı ve sistematik bir uygulama yaklaşımının önemini vurgulamaktadır. Kuruluşlar için öneriler arasında çalışan eğitimi, gerçek zamanlı verilerin kullanımı ve sistematik uygulama stratejilerinin oluşturulması yer almaktadır. Bu çalışmanın yalnızca nitel verileri kullanması gibi bazı sınırlamaları bulunmaktadır. Bununla birlikte, veri analitiğinin ağ güvenliği yönetimini geliştirebileceğini göstermektedir. Sonraki araştırmaların, gelişmiş analitik kapsamında veri koruma ve gizlilik gibi etik konuları ele alması ve önerilen metodolojilere ilişkin ampirik değerlendirmeler yapması önerilmektedir. İşletmelerin, ortaya çıkan siber tehditlerin etkilerini azaltmak için güvenlik protokollerini veri analitiği kapasitesinden yararlanacak şekilde uyarlamaları gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This research aims to investigate the enhancement of real-time threat identification and mitigation through the application of advanced data analytics in network security. The findings of this literature review and qualitative interviews with field specialists indicate that real-time data processing significantly improves the precision of threat detection and the velocity of response. We highlight advanced machine learning techniques such as decision trees and neural networks due to their ability to identify patterns overlooked by traditional methods. The research underscores the essential requirement for a workforce skilled in data analytics and cybersecurity, as well as the significance of a systematic implementation approach. Recommendations for organizations encompass employee training, utilization of real-time data, and the establishment of systematic deployment strategies. This study has certain limitations, such as the exclusive use of qualitative data. Nonetheless, it demonstrates that data analytics can enhance network security management. It recommends that subsequent research examine ethical issues, such as data protection and privacy within advanced analytics, and do empirical assessments of the proposed methodologies. Businesses must modify their security protocols to leverage data analytics capacity to mitigate the effects of emerging cyber threats.