Plasenta previa endikasyonuyla yapılan sezaryen ameliyatlarında Bakri balon uygulanan ve uygulanmayan hastaların hemostaz başarısı ve morbidite sonuçları açısından karşılaştırılması
Comparison of haemostasis success and morbidity results between patients with and without Bakri balloons in cesarean sections due to placenta previa indication
- Tez No: 957741
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇETİN KILIÇÇI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Bu çalışmada, hastanemizde 2019–2024 yılları arasında plasenta previa tanısıyla sezaryene alınan gebelerde Bakri balon tamponadı uygulanan ve uygulanmayan hastaların hemogram düşüşü, kan ürünü transfüzyon ihtiyacı ve postoperatif histerektomi gereksinimi gibi maternal morbidite parametreleri açısından karşılaştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Bu retrospektif çalışmaya, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Zeynep Kâmil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 2019–2024 yılları arasında plasenta previa tanısı ile sezaryene alınan toplam 262 gebe dahil edilmiştir. Hastalar, intraoperatif dönemde Bakri balon uygulanan (n=154) ve uygulanmayan (n=108) olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Gruplar; demografik veriler, obstetrik ve jinekolojik öykü, perioperatif hemoglobin düzeyi değişimi, kan ve kan ürünleri transfüzyonu ihtiyacı, ek cerrahi hemostaz teknikleri, operasyon süresi, yoğun bakım ve servis yatış süreleri gibi parametreler açısından karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to compare maternal morbidity outcomes such as hemoglobin level decrease, transfusion requirement, and postoperative hysterectomy need between patients with placenta previa undergoing cesarean section with or without the use of Bakri balloon tamponade between 2019 and 2024. Methods: In this retrospective study, 262 patients diagnosed with placenta previa who underwent cesarean delivery at the Zeynep Kâmil Women's and Children's Health Training and Research Hospital between 2019 and 2024 were included. The patients were divided into two groups: those who received intraoperative Bakri balloon tamponade treatment (n=154) and those who did not (n=108). Groups were compared in terms of demographic and obstetric characteristics, perioperative hemoglobin level decrease, blood transfusion requirements, additional surgical hemostatic interventions, operative time, intensive care unit (ICU) and total hospital stay durations.