Sedasyon uygulamasıyla diş çekimi yapılan çocuklarda pasif sigara içiciliğinin çocuğun vital bulguları, motor aktivite değerleri ve ajitasyon derecesine etkisinin incelenmesi
The investigation of the impact of passive smoking on vital signs, motor activity levels, and agitation degree in children undergoing tooth extraction with sedation
- Tez No: 957743
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSUN AVŞAR
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Bu çalışmada, sedasyon uygulamasıyla diş çekimi planlanan çocuk hastalarda pasif sigara içiciliğinin, çocukların vital paramatreleri, derlenme süreleri, ajitasyon ve deliryum üzerindeki etkilerinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Yöntem: Ondokuz Mayıs Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Pedodonti Anabilim Dalı Kliniği'nde muayene olan ve sedasyon altında süt dişi çekimi planlanan 100 çocuk çalışmaya dahil edildi. Vital bulgular, derlenme süreleri ve anksiyete ile ajitasyon ve deliryum skorları karşılaştırıldı. Veriler SPSS 20.0 programı ile analiz edildi. İstatiksel analiz ANOVA, Duncan, Kruskal-Wallis, Mann-Whitney U ve Ki-Kare testleri ile yapıldı. Bulgular: Çalışmaya katılan 4–6 yaş aralığındaki 100 çocuktan 64'ünün pasif sigara içicisi, 36'sının pasif sigara içicisi olmadığı belirlendi. Pasif içicisi olan grupta oksijen satürasyonu daha düşük, derlenme süresi daha uzun ve ajitasyon ve deliryum skorları anlamlı düzeyde daha yüksek bulundu (p0,05). Sonuç: Pasif sigara içiciliği, çocuk hastalarda sedasyon sürecini hem fizyolojik hem de psikolojik açıdan olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle, sedasyon öncesi dönemde pasif sigara içiciliği sorgulanmalı ve ebeveynler, olası derlenme süresi uzaması konusunda bilgilendirilmelidir. Sedasyon uygulaması sırasında ise, pasif sigara içicisi çocuk hastaların daha dikkatli ve yakın şekilde izlenmesi klinik açıdan önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to investigate the effects of passive smoking on vital parameters, recovery time, agitation, and delirium in pediatric patients undergoing tooth extraction under sedation. Methods: A total of 100 children scheduled for primary tooth extraction under sedation at the Department of Pediatric Dentistry, Faculty of Dentistry, Ondokuz Mayıs University, were included in the study. Vital signs, recovery times, and scores of anxiety, agitation, and delirium were compared. Data were analyzed using SPSS version 20.0. Statistical analyses were performed using ANOVA, Duncan's test, Kruskal-Wallis H test, Mann-Whitney U test, and Chi-Square test. Results: Among the participants aged 4 to 6 years, 64 were identified as passive smokers and 36 as non-exposed. In the passive smoker group, oxygen saturation was significantly lower, recovery time was longer, and agitation and delirium scores were significantly higher (p < 0.05). No statistically significant differences were found between the groups in terms of mean arterial pressure, systolic and diastolic blood pressure, and heart rate (p > 0.05). Conclusion: Passive smoking negatively affects the sedation process in children, both physiologically and psychologically. Therefore, exposure to passive smoking should be assessed before sedation, and parents should be informed about the potential for prolonged recovery. During sedation, children exposed to passive smoke should be closely and carefully monitored due to the increased risk of adverse outcomes.