Derin marjin elevasyonunda kullanılan farklı restoratif materyallerin CAD/CAM kuron restorasyonların kırılma dayanımına etkisi
The effect of different restorative materials used in deep margin elevation on the fracture resistance of CAD/CAM crown restorations
- Tez No: 957744
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAN GÖNÜLOL
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, Derin Marjin Elevasyonu (DME) tekniğinde kullanılan farklı restoratif materyallerin CAD/CAM kuron restorasyonların kırılma dayanımına etkisini değerlendirmektir. Materyal-Metot: Bu in vitro çalışmada elli adet çekilmiş insan molar dişi kullanılmıştır. Örnekler beş gruba ayrılmıştır. Dört deney grubunda, sınıf II kaviteler açılarak kavitelerin gingival marjinleri mine-sement birleşiminin 2 mm apikaline konumlandırılmış ve ardından DME uygulanmıştır. DME uygulamasında Grup HF'de yüksek dolduruculu akışkan kompozit (GrandioSo Heavy Flow, VOCO, Cuxhaven, Almanya), Grup RM'de rezin modifiye cam iyonomer siman (Fuji II LC Capsule, GC, Tokyo, Japonya), Grup VB'de termovisköz bulk-fill kompozit (VisCalor Bulk, VOCO, Cuxhaven, Almanya) ve Grup NC'de CAD/CAM rezin bazlı blok materyal (Grandio blocs, VOCO, Cuxhaven, Almanya) kullanılmıştır. Kuron preparasyonu yapılarak preparasyon sınırları mine sement birleşiminin 1 mm koronalinde bitirilmiştir. Kontrol grubunda ise herhangi bir kavite açılmamış ve DME uygulanmamıştır. Tüm dişlerde CAD/CAM kuronlar üretilip simante edilmiştir. Örnekler 5000 termal döngüye tabi tutulmuş ve evrensel test cihazı ile kırılma dayanım testine alınmıştır. Ayrıca kırık tipleri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate the effect of different restorative materials used in Deep Margin Elevation (DME) on the fracture resistance of CAD/CAM crown restorations. Material-Method: In this in vitro study, fifty extracted human molar teeth were used. The specimens were divided into five groups. In four experimental groups, Class II cavities were prepared, and the gingival margins of the cavities were positioned 2 mm apical to the cemento-enamel junction (CEJ); then, DME was applied. In Group HF, high-filler flowable composite (GrandioSo Heavy Flow, VOCO, Cuxhaven, Germany); in Group RM, resin-modified glass ionomer cement (Fuji II LC Capsule, GC, Tokyo, Japan); in Group VB, thermoviscous bulk-fill composite (VisCalor Bulk, VOCO, Cuxhaven, Germany); and in Group NC, CAD/CAM resin-based block material (Grandio blocs, VOCO, Cuxhaven, Germany) were used for DME. Crown preparations were made, and the preparation margins were finished 1 mm coronal to the CEJ. In the control group, no cavity was prepared and no DME was applied. CAD/CAM crowns were fabricated and cemented on all teeth. The specimens were subjected to 5000 thermal cycles and tested for fracture resistance using a universal testing machine. Fracture types were also evaluated.