Akışkan modernitenin tınısal bir görünümü olarak Üçüncü Yeniler
- Tez No: 957768
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ CENK GEDİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Yaklaşık 2010 yılı civarında, kendi müziklerini bağımsız müzik kapsamında konumlandıran bir dizi yeni grup ve müzisyen için“Üçüncü Yeniler”ifadesi kullanılmaya başlanmıştır. Üçüncü Yeniler ismi 2017 yılında Spotify çevrimiçi platformunun bir çalma listesinin başlığı olarak da kullanılmaya başlamıştır. Bir diğer önemli nokta, Üçüncü Yeniler etiketinin müzisyenler tarafından tam olarak benimsenmemesi ve bu kategorinin sabit bir sounddan ziyade sürekli değişen bir yapıyı yansıtmasıdır. Lo-fi estetiği yaygın olsa da bazı gruplar bunu terk edebilirken, lo-fi kullanmayan birçok grup da bu kategoriye dahil edilmiştir. Bu sebeple tam bir ortaklıktan söz etmek zordur. Diğer yandan Üçüncü Yeniler, soundlarındaki lo-fi etkisi, müzik üretim ve dağıtım süreçlerinde bağımsız görünme çabaları ve kendi soundlarına özgünlük atfetmeleri, bakımından 1990'larda İngiltere ve Amerika'da ortaya çıkan“indie”müzik pratikleriyle benzerlik göstermektedir. Bu çalışmanın temel problemi, sayılan bu belirsizlikler ve sürekli değişimleri Üçüncü Yeniler'in birbiriyle ilişkili olarak sound üretim ve dağıtım süreçleri, ortaya çıkan soundları ve bu soundlara ilişkin söylemleri üzerinden anlamaya çalışmaktır. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde Zygmunt Bauman'ın“Akışkan Modernite”kavramından yola çıkarak çalışmanın kuramsal çerçevesi oluşturulmuştur. Çalışmanın ikinci bölümünde“tını”ve“indie”kavramlarının incelemesine yer verilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümü Üçüncü Yeniler'i Türkiye'de 90'lı ve 2000'li yıllarda bağımsız müzik ve müzik endüstrisinin de dönüşümü üzerinden incelemeyi amaçlamaktadır. Üçüncü Yeniler'in erken dönem temsilcileri olan müzik gruplarının sound üretim ve dağıtım pratiklerinin yanında müzisyenlerin soundlarına ilişkin söylemlere de yer verilmiştir. Çalışmanın son bölümünü ise 2024'te Spotify Üçüncü Yeniler çalma listesinde bulunan Anıl Emre Daldal örnek olayı oluşturmaktadır. Çalışmanın sonucunda Üçüncü Yeniler'in ve Anıl Emre Daldal'ın sound üretim dağıtım pratikleri ve söylemlerinin akışkan modernitenin belirsizlik, geçicilik ve sürekli dönüşüm dinamikleriyle anlaşılabileceği görülmüştür. Bu bağlamda hem Üçüncü Yeniler çalma listesi hem de Anıl Emre Daldal'ın müzik pratikleri, sabit kimlikler ve soundlar yerine, esnek, bağlamsal ve sürekli dönüşen müzikal konumlanmalara işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Around the year 2010, the term“Üçüncü Yeniler”began to be used to describe a new wave of bands and musicians in Turkey who positioned their music within the framework of independent music. In 2017, the term was also adopted as the title of a Spotify playlist, further cementing its presence in the digital music landscape. However, one important point is that this label has not been fully embraced by the musicians themselves, and rather than representing a fixed sound, the category reflects a constantly shifting structure. Although lo-fi aesthetics are common among these groups, some eventually abandon this approach, while many others included in the category never employed it in the first place. Therefore, it is difficult to speak of a complete sonic unity. On the other hand, Üçüncü Yeniler shows similarities to the“indie”music practices that emerged in the UK and the US during the 1990s, particularly in terms of lo-fi aesthetics, a claimed independence in music production and distribution processes, and an emphasis on originality in their sound. The main aim of this study is to understand these uncertainties and constant transformations by analyzing the sound production and distribution processes of Üçüncü Yeniler, their resulting sonic characteristics, and the discourses surrounding them. This study consists of four chapters. The first chapter outlines the theoretical framework based on Zygmunt Bauman's concept of“Liquid Modernity.”The second chapter explores the concepts of“timbre”and“indie.”The third chapter analyzes Üçüncü Yeniler within the broader transformation of the independent music scene and music industry in Turkey during the 1990s and 2000s. This section includes a discussion of the early representatives of the movement and examines both their production and distribution practices as well as their discourses on sound. The final chapter presents a case study of Anıl Emre Daldal, a band featured in the Üçüncü Yeniler playlist on Spotify in 2024. The study concludes that the sound production and distribution practices and related discourses of Üçüncü Yeniler and Anıl Emre Daldal can be understood through the lens of liquid modernity's dynamics of uncertainty, temporality, and constant transformation. In this context, both the Üçüncü Yeniler playlist and Anıl Emre Daldal's musical practices point not to fixed identities and sounds, but to flexible, contextual, and continually evolving musical positions.