İpşir Mustafa Paşa (1607-1655)
İpşir Mustafa Pasha (1607-1655)
  1. Tez No: 957797
  2. Yazar: GAMZE YÖRÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu tez, 17. yüzyılda Osmanlı siyasi tarihinde etkili bir figür olan İpşir Mustafa Paşa'nın yaşamı, kariyeri ve Osmanlı yönetim yapısındaki yeri üzerine odaklanmaktadır. Abaza kökenli bir paşa olan İpşir Mustafa Paşa, IV. Murad dönemindeki Revan ve Bağdat seferlerine katılarak askeri tecrübe kazanmış, ardından Budin, Şam ve Halep valilikleri gibi önemli görevlerde bulunmuştur. Osmanlı taşrasında yürüttüğü idari faaliyetler, sunduğu raporlar ve diplomatik ilişkileriyle dikkat çeken Paşa, 1655 yılında sadrazamlığa yükselmiş ancak kısa süre sonra idam edilmiştir. Çalışmada, İpşir Mustafa Paşa'nın kişiliği, siyasi duruşu, isyanlar karşısındaki tavırları ve saray içindeki güç mücadeleleri derinlemesine incelenmiş, mimari ve kültürel katkıları da ele alınmıştır. Dönemin kaynakları ve arşiv belgeleri ışığında yapılan bu inceleme, Paşa'nın hem bireysel hem de kurumsal düzeyde Osmanlı siyasetine olan etkisini ortaya koymayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the life, career, and political role of İpşir Mustafa Pasha, a prominent figure in 17th-century Ottoman political history. Of Abkhazian origin, İpşir Mustafa Pasha gained military experience by participating in the Revan and Baghdad campaigns during the reign of Sultan Murad IV. He later held key administrative posts such as the governorships of Budin, Damascus, and Aleppo. Known for his detailed reports, diplomatic initiatives, and firm stance in provincial governance, he rose to the position of grand vizier in 1655 but was executed shortly thereafter. This study provides an in-depth examination of his personality, political conduct, approach to rebellions, and involvement in palace power struggles. His architectural and cultural contributions are also analyzed. Drawing on primary sources and archival documents, the thesis aims to reveal İpşir Mustafa Pasha's influence on both the administrative structure and the political climate of the Ottoman Empire.