Moda sahili'nde duyusal ve sürdürülebilir bir kıyı mekânı tasarımı: Denizle etkileşimi güçlendiren yerel bir marina yaklaşımı
Designing a sensory and sustainable coastal space in Moda: A contextual marina approach that enhances interaction with the sea
  1. Tez No: 957806
  2. Yazar: SANAZ AMIRIAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PARİA VALİZADEH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık ve Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu tez, duyusal algı, mekânsal estetik ve mimari anlatıya vurgu yaparak, ampirist mekânları tasarlamanın yeni yollarını araştırıyor. Araştırmanın ana odağı, insan ve deniz arasındaki bağı güçlendirmek ve kullanıcıların mekânsal deneyiminin kalitesini artırmak amacıyla oluşturulan Moda Sahili'nde (Kadıköy – İstanbul) çoklu duyusal bir marina tasarımıdır.Çağdaş sanattaki kavramsal yaklaşımlardan esinlenilerek, mimari mekânların fiziksel yönünün yanı sıra duyusal, algısal ve psikolojik düzeyleri de etkilediği gösterilmeye çalışılmıştır. Bu marinanın tasarımı, izleyiciyi doğal çevreyle ilgili işbirlikçi ve çoklu duyusal bir deneyime dâhil edecek şekilde yapılmıştır. Araştırmanın amacı, dinamizm, sürdürülebilirlik ve yerli mimari kullanımının anlamlı ve çok katmanlı bir alan yaratılmasıyla birleştirildiği rekreasyonel bir kültürel marina için bir model sağlamaktır. Bu sayede performansın yanı sıra kent, deniz ve bölge kültürü arasında etkin bir bağ kurulabilmesi için görsel dengeye ve mekânsal iletişime de önem verilmiştir. Bu projedeki araştırma yöntemi, teorik ve analitik yöntemleri kullanan birleşik bir yaklaşıma sahiptir. İlk adımda, marina tasarımının temelleri üzerine, ana ve işlevsel özelliklerinin daha derin bir şekilde anlaşılması için teorik çalışmalar yapılmıştır. Projenin İstanbul'un Kadıköy bölgesinde yer alan Moda Plajı'ndaki konumu nedeniyle, tarihî haritalar, mevcut belgeler ve arka plan çalışmaları incelenerek sitenin ayrıntılı bir analizi yapılmıştır. Arşiv kaynakları kullanılarak gerekli bilgilerin çıkarılması, tasarım sürecinde etkin rol Son olarak, araştırma; su ve kıyı alanlarının tasarımına yönelik kavramsal ve pratik bir planın sunulmasına yol açmıştır. Mimari, doğa ve yerel koşulları birleştirerek gelecekteki marinaların geliştirilmesi için önerilen bir model sağlayan bu plan, İstanbul'un diğer kıyı bölgelerinde ve diğer liman kentlerinde de kullanılabilir niteliktedir. Aynı zamanda çevre ile bölgenin kültürü arasındaki dengenin güçlendirilmesine yardımcı olabilir. Sunulan tasarım, insan-su bağının yeniden inşasının, sürdürülebilir ve anlamlı kentsel alanların oluşumunda önemli bir faktör olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis explores new approaches to designing experiential spaces by emphasizing sensory perception, spatial aesthetics, and architectural narrative. The central focus of the research is the multi-sensory marina design proposed for Moda Beach (Kadıköy – Istanbul), which aims to strengthen the human-sea relationship and enhance the quality of users' spatial experiences.Inspired by conceptual approaches in contemporary art, the project demonstrates that architectural spaces influence not only physical but also sensory, perceptual, and psychological dimensions. The marina is designed to immerse visitors in a collaborative, multi-sensory experience of the natural coastal environment.The objective of the study is to offer a model for a recreational cultural marina in which dynamism, sustainability, and local architectural identity are synthesized to create a meaningful and multilayered public space. The project emphasizes visual balance and spatial communication as crucial elements in establishing an effective connection between the city, the sea, and local cultural context.The research methodology adopts an integrated approach combining theoretical and analytical methods. Initially, theoretical studies were conducted to explore the foundations of marina design and understand its core and functional features. Given the site's location in Istanbul's Kadıköy district, a detailed site analysis was carried out using historical maps, official documents, and contextual studies. Archival sources played an active role in informing the design process.Ultimately, the study resulted in the development of a conceptual and practical framework for the design of water and coastal spaces. By integrating architecture, nature, and local conditions, this proposed model offers a guide for future marina developments not only in other coastal regions of Istanbul but also in global port cities. It may further contribute to strengthening the balance between the environment and cultural identity. The proposed design illustrates that re-establishing the human–water connection is a key factor in creating sustainable and meaningful urban spaces.