Türkiye'de adölesanlarda beslenme ve yaşam tarzı alışkanlıklarının kronotip faktörüne göre ilişkisi ve değerlendirilmesi
The relationship and evaluation of nutrition and lifestyle habits in adolescents in Turkey according to chronotype factor
  1. Tez No: 957827
  2. Yazar: AYŞE NAZLI EDİS
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLGE MERAL KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Türkiye'de adölesanlarda beslenme ve yaşam tarzı alışkanlıklarının kronotip faktörlerle ilişkisinin araştırıldığı bu çalışmaya 181 kız, 89 erkek olmak üzere 270 adölesan katılmıştır. Araştırmaya katılan adölesanların beden kütle indeksi (BKİ) ortalaması normal aralıkta olmakla birlikte %19,3'ünün fazla kilolu olduğu, çoğunluğunun (%61,5) günde üç öğün tükettiği, neredeyse tamamının günde en az bir ara öğün tükettiği, yaklaşık üçte birinin ara öğünlerde meyve ve sebze tükettiği, %69,2'sinin ise abur cubur tükettiği, yarısından fazlasının gece yemek yeme alışkanlığı olduğu belirlenmiştir. Katılımcıların %46'sının ara tip, %49'unun akşam tip olduğu, programlı günlerdeki günlük ortalama uyku süresinin7 saat 17 dakika, boş günlerdeki günlük ortalama uyku süresinin 9 saat 13 dakika, günlük ortalama uyku süresinin 7 saat 50 dakika olduğu belirlenmiştir. Araştırmaya katılan adölesanların sağlıklı yaşam davranış düzeylerinin orta düzeyde olduğu, en yüksek düzeyde sağlık yaşam davranışlarının sırasıyla kişilerarası ilişkiler, pozitif yaşam bakışı; en düşük düzeyde sağlık davranışının ise sağlık sorumluluğu olduğu belirlenmiştir. Kronotipler ile ailedeki kişi sayısı, kilo, BKİ, sağlıksız gıda tüketimi arasında anlamlı ilişki olduğu; sağlıklı yaşam biçimi davranışlarından bir kısmının demografik değişkenlere göre anlamlı farklılık gösterdiği, özellikle öğün atlama, sağlıklı katı ve sıvı gıda tüketiminin sağlıklı yaşam biçimi davranışları ile daha fazla ilişkili olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
A total of 270 young people, 181 girls and 89 boys, participated in this study, which investigated the relationship between diet and lifestyle habits and chronotype factors in adolescents in Turkey. Although the average body mass index of the adolescents participating in the study was within the normal range, it was determined that 19.3% were overweight, the majority (61.5%) consumed three meals a day, almost all of them consumed at least one snack a day, approximately one-third consumed fruits and vegetables in snacks, 69.2% consumed junk food, and more than half of them had the habit of eating at night. It was determined that 46% of the participants were medium type and 49% were evening type, the average daily sleep time was 7 hours and 17 minutes on planned days, the average daily sleep time was 9 hours 13 minutes on free days, and the average daily sleep time was 7 hours and 50 minutes. The healthy life behavior levels of the adolescents participating in the study were found to be at a moderate level, and the highest level of health life behaviors were interpersonal relationships, positive life outlook, respectively; It has been determined that the lowest level of health behavior is health responsibility. There was a significant relationship between chronotypes and the number of people in the family, weight, body mass index, and unhealthy food consumption; It has been determined that some of the healthy lifestyle behaviors differ significantly according to demographic variables, especially skipping meals, healthy solid and liquid food consumption are more associated with healthy lifestyle behaviors.