Hemşirelerde alarm yorgunluğu ile şefkat yorgunluğu arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between alarm fatigue and compassion fatigue in nurses
- Tez No: 957826
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: Bu araştırma, yoğun bakım/özellikli birimlerde çalışan hemşirelerin hissettikleri alarm yorgunluğu ile şefkat yorgunluğu arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntemler: Bu tanımlayıcı tipte nicel araştırma, Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde görev yapan hemşirelerde alarm yorgunluğu ile şefkat yorgunluğu arasındaki ilişkiyi ve etkileyen faktörleri incelemek amacıyla yürütülmüştür. Çalışmanın evrenini yoğun bakım/özellikli birimde çalışan 250 hemşire oluşturmuş, çalışmaya katılım kriterlerini sağlayan 209 hemşire araştırmaya dâhil edilmiştir. Veriler, araştırmacılar tarafından geliştirilen Birey Tanıtım Formu ile birlikte Alarm Yorgunluğu Ölçeği ve Şefkat Yorgunluğu Ölçeği kullanılarak toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to examine the relationship between alarm fatigue and compassion fatigue experienced by nurses working in intensive care/specialized units. Materials and Methods: This descriptive quantitative study was conducted to examine the relationship between alarm fatigue and compassion fatigue among nurses working at Tepecik Training and Research Hospital. The study population consisted of 250 nurses working in intensive care/specialty units, and 209 nurses who met the study participation criteria were included in the study.Data were collected using the Nurse Information Form developed by the researchers, along with the Alarm Fatigue Scale and the Compassion Fatigue Scale. Data were analyzed using IBM SPSS Statistics 24 software.